امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

جاذبه های گردشگری روستای هرانده

جاذبه های گردشگری روستای هرانده
215 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/26
: تاریخ

روستای هرانده در ۱۲۰ کیلومتری شرق تهران و ۱۲ کیلومتری جنوب غربی فیروزکوه قرار دارد . روستایی با جاذبه‌های گردشگری فراوان مثل غارهای متعدد و رودخانه‌های پر آب و دره‌های زیبا و مردمی خونگرم . دشت بورنیک ، مزارع منطقه و رودخانه نمرود نیز از دیگر دیدنی‌های روستای هرانده هستند . روستای هرانده از طریق جاده دماوند – فیروز کوه نرسیده به روستای نمرود قابل دسترسی است .
در ضلع جنوبی این روستا برج سنگی مدوری وجود دارد که به امامزاده یحیی مشهور است . این امامزاده روی تپه‌ای به ارتفاع ۲ متر قرار دارد و مصالح بکار رفته در این بنا سنگ لاشه ، ملاط گچ و ساروج است . قدمت امامزاده یحیی روستای هرانده به قرون ۶ و ۷ هجری می‌رسد و بنای آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است .

حفظ بافت قدیمی و سنتی هم از ویژگی‌های بارز روستای هرانده فیروزکوه است و هنوز هم با گذشت زمان ، دری با قدمت بیش از ۳۰۰ سال در این روستا وجود دارد . روی این در ۲ حلقه تعبیه شده که حلقه با صدای زیر از حضور مهمان زن و حلقه با صدای بم از حضور مهمان مرد در پشت در به صاحبخانه خبر می‌دهد .
رودخانه قزقان چای از میان روستا عبور می‌کند و منشاء برکت و آبادانی آن است . آثار به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی سابقه روستای هرانده را به قبل از اسلام مربوط می سازد . غار تاریخی بورنیک ، تپه باستانی ، برج‌های دیده بانی و بنای امامزاده نشانگر قدمت تاریخی این روستاست . روستای کوهستانی هرانده بافت مسکونی متمرکز دارد و در شیب دامنه کوهستانی استقرار یافته است . مصالح به کار رفته در ساخت خانه های روستا شامل لاشه سنگ ، گل ، کاهگل ، چوب و مانند این هاست . در ساخت خانه های جدید از مصالح سیمان ، آهن و امثالهم استفاده می‌شود .

درختکاری در حاشیه رودخانه و کوچه های روستا ، چشم انداز عمومی آن را بسیار سرسبز و جالب توجه کرده است . روستای هرانده به دلیل موقعیت جغرافیایی ممتاز ، جاذبه‌های طبیعی جالب توجهی دارد . جریان رودخانه‌های قزقان چای و نمرود طراوت و زیبایی ویژه ای به سیمای عمومی آن بخشیده است . باغ ها و قلمستان‌های انبوه بید و تبریزی در مسیر رودخانه گسترده شده و چشم اندازهای زیبایی به وجود آورده اند .
ارتفاعات البرز در فصول مختلف سال مناظر و چشم اندازهای جالبی را پیش روی گردشگران این روستا قرار می دهد . انواع گل ها و گیاهان طبیعی با تنوعی از رنگ‌های دلپذیر به ویژه در بهار دیدار کنندگان را بر سر شوق می‌آورد . منظره کوچ عشایر و اقامت ییلاقی آن‌ها ، در کنار روستا هرانده بسیار زیبا است و از مهم ترین جاذبه های گردشگری این روستا محسوب می‌شود . آرامگاه امامزاده یحیی در ضلع جنوبی روستای هرانده واقع شده است و قدمت آن به قرون ۶ و ۷ هجری قمری می رسد . این زیارتگاه مورد توجه مردم منطقه است .

غار بورنیک در فاصله ۵ کیلومتری روستای هرانده و در حدفاصل این روستا با روستای حمزه واقع شده است . این غار طبیعی و تاریخی به احتمال زیاد ، محل سکونت انسان های اولیه بوده است و قدمت آن به دوره پیش از تاریخ می رسد . برج دیده بانی در شمال شرقی روستا واقع شده و از آثار قرون ۴ و ۵ هجری قمری است . این برج به منظور دیدبانی و حفاظت از منطقه احداث شده بود .
تپه باستانی شیردره در فاصله ۱۵۰۰ متری ضلع جنوب شرقی روستا قرار دارد که در اوایل دوره اسلامی به عنوان قلعه نگهبانی مورد استفاده بوده است . پل نمرود هم مربوط به دوره پهلوی در فاصله ۲ کیلومتری روستای هرانده و در منطقه نمرود ، واقع شده که از نظر معماری بسیار جالب توجه است . مردم روستای هرانده به زبان گیلکی سخن می گویند ، مسلمان پیرو مذهب شیعه جعفری هستند . درآمد بیشتر مردم روستای هرانده از طریق فعالیت‌های زراعی ، باغداری ، دامداری و کارگری تامین می شود . گروهی نیز در امور خدمات و صنایع دستی اشتغال دارند .

مهم ترین محصول زراعی این روستا سیب زمینی است . پرورش انواع گل و پرورش ماهی قزل آلا در روستا رواج دارد . سیب ، گلاب و زردآلو از محصولات باغی روستاست . انواع لبنیات مانند پنیر ، کره و ماست در روستا تولید می شود . این روستا محل عبور و اتراق گاه ایل الیکایی و ایل اصانلو در فصل تابستان است . از بازی ها و ورزش های محلی روستای هرانده می توان به کشتی محلی و چوبک اشاره کرد .
صنایع دستی روستای هرانده مشتمل بر بافت انواع قالی و گلیم و کلاه و دستکش و شال گردن است . نی ، ساز عمومی این روستا است که در مراسم مختلف همراه ترانه های محلی نواخته می شود . در روستای هرانده می توانید علاوه بر صنایع دستی ، انواع میوه ها ، گل ها ، لبنیات ، عسل و ماهی قزل آلای این روستا را به عنوان سوغات بخرید و البته اگر مایل به چشیدن طعم غذاهای محلی روستا هستید ، ته چین ، آبگوشت و انواع کباب گزینه های خوبی برای یک ناهار روستایی هستند . طبخ انواع غذاها با ماهی هم در این منطقه رایج است . عسل و انواع لبنیات نیز به وفور در روستا یافت می‌شود .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: