امروز چهار شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۶16 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

آبشار آب پری ، چمستان

آبشار آب پری ، چمستان
281 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/25
: تاریخ

اگر از چالوس ، تقریبا ۵۰ کیلومتر به سمت شرق برویم ، پس از گذر از نوشهر و پارک جنگلی سی سنگان به شهری به نام رویان (که نام قدیم آن علمده بود) می رسیم . این شهر به دلیل بازار فصلی بزرگش همیشه شلوغ است . فضای بازار ، شبیه فضای بازارچه های آستارا است و از شیر مرغ تا جان آدمیزاد در آن پیدا می شود . اما در سمت مقابل بازار پارچه نوشته کوچکی روی میله نصب شده است که روی آن نوشته است : "آب پری رویان"
آبشار آب پری در ارتفاعات قرار دارد و جاده به سمت جنگل می رود . جنگلی که جاده از میان آن می گذرد بسیار دلچسب و جذاب است . درختان با فاصله نه چندان زیاد از یکدیگر رشد کرده اند و بیشتر مناطق بکر و دست نخورده می نماید . انتهای این جاده جنگلی - کوهستانی به کجور ختم می شود که از طریق کجور نیز دسترسی به "کندلوس" ، "دوآب" و "مرزن آباد" و … فراهم است .

در طول مسیر همچنین یک خروجی برای اتصال به یوش (زادگاه نیما یوشیج) و بلده وجود دارد . اما پیش از اینها پارک جنگلی رویان و آبشار آب پری قرار گرفته اند . جاده آب پری هم عرض جاده چالوس است ، اما اطراف جاده آنقدر فضای صاف و باز برای اطراق کردن وجود دارد که هر گردشگری به راحتی می توانند گوشه دنجی برای خود پیدا کنند .
در طول مسیر ابتدا به پارک جنگلی رویان می رسیم . این پارک که فاصله زیادی از شهر رویان ندارد ، تقریبا از تمامی امکانات بهداشتی اولیه (از قبیل آب آشامیدنی و سرویس های بهداشتی) برخوردار است . آلاچیق هایی برای استراحت تدارک دیده شده است و وسایل بازی برای کودکان نیز وجود دارد . امنیت پارک نیز توسط واحد نیروی انتظامی مستقر در پارک برقرار است و اگر بتوانید شب های سرد جنگل را تحمل کنید محل مناسبی برای اقامت چند روزه است .

در ادامه جاده ، از پارک که بگذریم و حدود ۵ کیلومتر بالاتر برویم ، به آبشار آب پری می رسیم . این آبشار درست در کناره جاده قرار گرفته است . البته آنچه که آبشار آب پری نامیده اند شباهت چندانی به آبشار ندارد . بخشی از سنگهای کوه در اثر رانش زمین در شیب تند کوه جمع شده است و آب بسیار اندکی از لابلای این سنگ ها جاری است . با این حال گردشگران زیادی در ایام تعطیل و تعطیلات آخر هفته به این مکان می آیند ، به طوریکه کناره جاده مملو از ماشین و گردشگر می شود ، دکه طرف دیگر جاده نیز بر ازدحام گردشگر می افزاید .
این آبشار در حقیقت بهانه ای است برای لذت بردن از هوای کوهستان و مناظر زیبای این منطقه . جاده را ادامه می دهیم و از آبشار آب پری بالاتر می رویم . هر چه در طول جاده بالاتر می رویم ، مناظر زیباتر ، هوا خنک تر و از تعداد ماشین های جاده کمتر می شود . شهرک سازی و تاراج زمین های کوهستان در اینجا هم کم کم به یک اپیدمی تبدیل شده است .

از شهرک ها نیز بالاتر می رویم . مناظر بکر بیشتر می شوند . اینجا سکوت مطلق حکمفرماست . شاید اگر چند دقیقه با دقت گوش دهیم ، صدای واقعی جنگل را بتوانیم بشنویم . چهچه پرندگان ، صدای دارکوب و گله ای که در دشت های دورتر مشغول چرا هستند .
درست همانند آنچه در فیلم ها دیده ایم . اختلاف درجه حرارت این منطقه با هوای شهر رویان تقریبا ۱۰ درجه سانتیگراد است . پوشش گیاهی نیز در این منطقه جالب توجه است . درختان جنگلی در مناطق کم ارتفاع تر و درختان کاج در نقاط مرتفع ، نمایش متفاوتی را از چهره جاده به نمایش می گذارند .

در فصل بهار ، در نقاط مرتفع به دلیل برودت هوا ، درختان نسبت به ابتدای جاده کمتر سبز شده اند . اما با این حال از زیبایی های جنگل در فصل بهار کم نشده است . جاده ادامه می یابد ، کم کم سیم های خاردار اطراف جاده که زمین های متعلق به منابع طبیعی را از محدوده جاده جدا کرده است محسوس می شوند و بکری بیشتر به چشم می آید . به روستای ییلاقی کدیر می رسیم .
دشتی فراخ در بلندترین نقطه کوهستان . مزارع وسیع گندم به وضوح به چشم می آیند . از یکی از اهالی درباره ادامه جاده می پرسیم . می گوید ادامه جاده به کجور و کندلوس می رسد . چون دیر راه افتاده ایم و احتمالا به شب می خوریم ، از ادامه مسیر منصرف می شویم و باز می گردیم . با این حال آنقدر تصاویر دیدنی در ذهنمان ثبت شده است که تصمیم می گیریم بار دیگر با تدارکات بیشتر جاده را تا انتها برویم .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: