نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

بیستون کرمانشاه

تعداد بازدید : 223
تاریخ : 1392/03/18

محوطه باستانی و مقدس بیستون در طول ۵ کیلومتر و عرض ۳ کیلومتر در شرق استان کرمانشاه قرار دارد و یکی از معتبرترین آثار باستانی جهان می باشد . که در سال ۸۵ در لیست آثار برجسته جهانی در یونسکو ثبت گردید . این محوطه آثاری از پیش از تاریخ تا حکومت های اسلامی در خود جای داده .
آثاری همچون : غار شکاچیان ، مر خریل ، مر تاریک ، مر آفتاب ، مر دودر ، تپه نادری ، سراب بیستون ، جاده حاشیه سراب ، بقایای گورستان قدیمی ، دژ تاریخی مدفون ، نیایشگاه شاهنشاهان ماد ، نقش برجسته داریوش بزرگ ، مجسمه هرکول ، نقش برجسته میتریدات دوم شاهنشاه اشکانی ، نقش برجسته گودرز ، سنگ بلاش ، پرستشگاه شاهنشاهان پارتی ، بقایای شهر باستانی هخامنشیان و پارتیان ، بقایای بناهای ساسانی ، کتیبه فرهاد کوه کن ، بقایای پل ساسانی ، بقایای سد ساسانی ، سنگ های تراشیده ساسانیان ، کاروانسرای ایلخانی ، بناهای ایلخانی ، کاروانسراهای صفوی ، وقف نامه شیخ علیخان زنگنه ، پل بیستون و آثار پراکنده دیگری در بیستون قرار دارد  .

دلیل آن که همه این آثار در یک جای قرار داشته این بوده است که این محل بدون تردید از مکان های مقدس ایرانی شناخته می شده زیرا آب مظهر پاکی و روشنانی فراوان از دل کوه بیستون به بیرون روان است و داریوش بزرگ هم به دلیل اهمیت موقعیت کرمانشاه و کوه های صخره ای آن و آثار بزرگ نیاکان آریایی اش این مکان را برای کتیبه ارزشمند بیستون انتخاب نموده است  .
کتیبه داریوش بزرگ (۴۸۶ – ۵۲۱ قبل از میلاد) در سه زبان پارسی باستان ، عیلامی و بابلی در ارتفاع هفتاد متر بالاتر از سطح زمین بر دامنه کوه بیستون نقر (حک) گردیده است . داریوش بزرگ وقایع اولین سال های سلطنت خود را و فتوحاتی را که در نوزده جنگ نصیب او گردیده بود مفصلا ذکر می نماید .

طبق گفته دیودور مورخ یونانی نام اصلی بیستون بگستان (به معنای جای خدا) نام داشته است . متن پارسی باستان در ۴۱۴ سطر و پنج ستون است . در زیر نقش داریوش بزرگ شاهده ۹ نفر نافرمان که علیه شاه قیام کرده بودند و همگی آنها مغلوب شدند قرار گرفته است . در این کتبه که یکی از بزرگترین اسناد تاریخی ایران زمین و جهان محسوب می شود داریوش خود را نهمین پادشاه هخامنشی می نامد .
که اسامی نه شاه قبلی به شرح زیر می باشد . 1. هخامنش 2. چیش پیش 3. آریارمن 4. ارشام شاه 5. کورش کوچک جد کورش بزرگ 6. کمبوجیه 7. کورش دوم که به شاهنشاه بزرگ ملقب است 8. کمبوجیه دوم (فاتح سرزمین های مصر) 9. داریوش بزرگ  .

گفته می شود نمای پیشین صخره که برجسته کاری ها بر آن کنده شده حدود ۳۴۰ پا بالاتر از چشمه هاست و ابعاد برجسته کاری ۱۸ در ۱۰ پاست که قامت "داریوش" ۵ پا و ۸ اینچ (۱۷۰ سانتیمتر) بلندی دارد . اجرای این بنا در چند مرحله انجام شده است . نقش برجسته ها و متن اصلی عیلامی در حدود سال ۵۲۰ قبل از میلاد کنده کاری شده و سپس روایت اکدی به آن افزوده شده است .
بر جسته کاری "داریوش" را به اندازه طبیعی و زیر سایه حمایت نماد ایران کهن (فره وشی=فروهر) با بال گشوده نشان می دهد که یک دست خود را بلند کرده و در دست دیگر کمان خود را گرفته است ؛ در پشت او در اندازه ای کوچکتر سلاح داران او (در سمت چپ "گوبریاس" و دیگری احتمالا "اینتافرن") ایستاده اند .

"داریوش" پایش را بر چهره "گئومات" که به پشت بر زمین افتاده نهادن است و در پشت "گئومات" ۸ شاه دروغی که با ریسمانی به هم بسته شده اند پشت سر هم صف کشیده اند . احتمالا هنگام لشکرکشی به ماد علیه "فرورتیش "بوده که "داریوش" فرمان داده نقش و یادگار پیروزی هایش را بر این صخره ترسیم کنند و بنویسند و شاید اصل این ابتکار از شاه "آنوبانینی" (حدود ۲۰۰۰ سال ق .م)در دروازه زاگرس (سرپل) باشد که او چند روز قبل از آنجا گذشته و آن را دیده بوده است  .
پس از کشته شدن بردیا و افتادن حکومت به دست داریوش ، در سراسر امپراطوری هخامنشی ۱۹ شورش بزرگ و کوچک اتفاق افتاد . داریوش بزرگ پس از اینکه این شورش ها را فرو نشاند تصمیم گرفت که مردم امپراطوریش را (و جهان پس از خود را) در جریان چگونگی به دست گرفتن قدرت و نخستین سال فرمانروایش قرار دهد . او این بنای یاد بود و بیانیه مهم را در بیستون بر سر یک راه کهن به ثبت رساند .

راهی پر رفت و آمد که محل عبور کاروان ها و نظامیان از بابل و بغداد به سوی کوه های زاگرس و همدان بود و بعلت جایگاه ویژه اش که از دیرباز سرزمین خدایان (بغستانَ) نامیده می شد شهرت داشت . این نقش برجسته ، نگاره داریوش و اسیران ، در سطحی عمودی به بلندی ۳ متر و در پهنای ۵/۵ متر قرار دارد . داریوش لباس پارسی بر تن کرده ریشی اشوری دارد و افسری کنگره دار بر سر گذاشته است و در سمت چپ مجلس بیستون قرار دارد  .
امروزه از سنگ نبشته بیستون ۴ متن در دست داریم : متن پارسی باستان ، متن ایلامی ، متن بابلی و متن ترجمه آرامی متن پارسی باستان که ظاهرا به صورت بخشنامه برای آگاهی ساتراپی های گوناگون به جاهای دور و نزدیک فرستاده شده است و نسخه ای از آن از اِلِفانتین مصر به دست باستان شناسان افتاده است و در بابل هم قطعه ای از نگاره بیستون به دست آمده است .