امروز دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶25 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

قونیه ؛ حال و هوای ایرانی در کنار گردشگران جهانی

قونیه ؛ حال و هوای ایرانی در کنار گردشگران جهانی
207 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/18
: تاریخ

هر چند از حدود ۳۰ میلیون نفر گردشگری که سالانه به ترکیه می‌آیند ، سال پیش ۵۰۰ هزار نفر به قونیه و آرامگاه مولانا سفر کردند ، اما قونیه با آن مشخصه‌های نسبتا ایرانی ، حالا بهار زیبایی را تجربه می‌کند . این روزها علاوه بر این‌ که سفر به قونیه نسبت به دیگر نقاط ترکیه هزینه کمتری دارد ، وضعیت شهر هم تغییرات زیادی داشته است .
به گزارش توریست ها به نقل از ایسنا ، بهار که از راه می‌رسد سرمای سخت از قونیه رخت می‌بندد . شهری در ۲۷۰ کیلومتری جنوب آنکارا که با قطار تندرو در مدت ۸۰ دقیقه ، پایتخت به آنجا وصل می‌شود و اتوبوس‌ها حدود سه ساعت راه پیش رویشان است .

علاوه بر دهه آخر آذر ماه هر سال که با مراسم و بزرگداشت ویژه‌ای برای حضرت مولانا همراه است ، از اواخر فروردین تا اوایل مهر ماه با توجه به هوای مطبوع و روزهای پرگردشگر ترکیه ، حجم توریست در قونیه افزایش می‌یابد . وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه اعلام کرده است در سال ۲۰۱۲ حدود دو میلیون نفر گردشگر به قونیه آمدند و حدود ۵۰۰ هزار نفر از آن‌ها ، گردشگران خارجی بودند .
مسوولان محلی قونیه و وزارت فرهنگ و گردشگری به‌ دنبال دست‌یابی به بیش از ۱۰میلیون نفر گردشگر در سال ۲۰۲۳ میلادی هستند ؛ اما گشت و گذار در شهری که یک شاعر ایرانی ‌الاصل و پر آوازه فارسی زبان در آن آرام گرفته و از نظر نوع گردشکری تا حدود زیادی مانند برخی محل‌های زیارتی ایران است ، چگونه آغاز می‌شود ؟

گشت و گذار در آرامگاه ستاره ادب پارسی
قطار هر دو ساعت یک ‌بار به سمت قونیه راه می‌افتد . قطار تندرو همین دو سال پیش در دولت اردوغان افتتاح شد و از جمله دستاوردهایی است که حزب حاکم میان مردم نسبتا مذهبی قونیه به آن فخر می‌ورزد .
اگر با قطار ۷:۳۰ دقیقه‌ صبح ، پایتخت را به سمت قونیه ترک کنید ، اول وقت و حدود ساعت ۹ در قونیه خواهید بود . ایستگاه قطار در مرکز شهر توقف می‌کند و بلوار روبه‌روی ایستگاه مستقیم به موزه و مقبره مولانا می‌رسد . قونیه از جمله شهرهای مذهبی ترکیه است که حدود یک‌ میلیون و ۱۰۰هزار نفر جمعیت دارد و در سال‌های مختلف با مشکل آب روبه‌رو بوده است .

روزهای معمولی فرصت مطلوبی برای زیارت است ؛ اما یکی از نگهبان‌های موزه به خبرنگار ایسنا گفت : آخر هفته‌ها خیلی شلوغ می‌شود . گاهی مجبوریم ورود بازدید کنندگان را تا زمان خروجی عده‌ای دیگر ، متوقف کنیم .
فضای داخل عمارت ، خانه‌های قدیمی مناطق مختلف ایران را تداعی می‌کند . بنای بزرگ و اصلی که به ‌صورت موزه در سمت غربی قرار دارد و حجره‌های کوچک که متعلق به شاگردان و مریدان مولانا بوده و حالا به نمایش اشیای آن دوران اختصاص یافته است .

سرنوشت شمس
حداقل یکی و دو ساعتی گشت معمولی برای مهم‌ترین جاذبه قونیه زمان نیاز است . از موزه مولانا که خارج شوید در ۱۰۰ متری ضلع غربی آن ، مسجدی قرار دارد که گفته می‌شود نزدیکان مولانا ، شمس تبریزی را داخل چاه آن انداخته‌اند . مسجدی زیبا که ۵۰ نفر در آن به نماز جماعت ایستاده‌اند . برای فاتحه هم مردمی می‌آیند و می‌روند .
علاوه بر موزه مولانا هفت موزه دیگر هم در قونیه وجود دارد ؛ آن‌ها اما به جذابیت موزه و مقبره مولانا نیستند ؛ اما قدم زدن عصرگاهی در خیابان‌های قونیه حال و هوایی دارد .

بیشتر خیابان‌ها در حال تعمیر و بازسازی‌اند . چند هتل جدید در شهر ساخته شده‌اند و حزب حاکم با توجه به پایگاهی که در این شهر دارد ، دست به اقدامات مهمی از جمله بهبود سیستم آب‌رسانی شهر زده است .
پایان گشت و گذار در قونیه علاوه بر به همراه داشتن تندیس و شمایل‌هایی از مقبره مولانا ، به خوراکی‌ای ختم می‌شود که مزه‌ای مشابه «شکر پنیر» ایرانی دارد . راستی قبل از ترک قونیه ، کباب‌های چرب آنجا را امتحان کنید ، البته اگر حاضرید برای‌شان حدود ۱۵ لیر پرداخت کنید .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: