امروز پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶21 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

هخامنشیان

هخامنشیان
211 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/11
: تاریخ

هخامنشیان (۳۳۰ – ۵۵۰ پیش از میلاد) نام دودمانی پادشاهی در ایران پیش از اسلام است . پادشاهان این دودمان از پارسیان بودند و تبار خود را به «هخامنش» می‌رساندند که سرکردهٔ خاندان پاسارگاد از خاندان‌های پارسیان بوده ‌است .
هخامنشیان ، در آغاز پادشاهان بومی پارس و سپس انشان بودند ولی با شکستی که کوروش بزرگ بر ایشتوویگو واپسین پادشاه ماد وارد آورد و سپس گرفتن لیدیه و بابل ، پادشاهی هخامنشیان تبدیل به شاهنشاهی بزرگی شد . از این رو کوروش بزرگ از نوادگان (شاه انشان کیمن , کوروش یکم , کمبوجیه یکم) را بنیانگذار شاهنشاهی هخامنشی می‌دانند .

به پادشاهی رسیدن پارسی‌ها و دودمان هخامنشی یکی از رخدادهای برجستهٔ تاریخ باستان است . اینان دولتی ساختند که دنیای باستان را به استثنای دو سوم یونان زیر فرمان خود درآورد . شاهنشاهی هخامنشی را نخستین امپراتوری تاریخ جهان می‌دانند . پذیرش و بردباری دینی از ویژگی‌های شاهنشاهی هخامنشی به شمار می‌رفت .
خاویر آلوارز عیلام شناس معتقد است که آثار و نقش ‌برجسته‌های موجود نشان می‌دهد که هخامنشیان هنر خود را در بخش معماری و نقش ‌برجسته از عیلامی‌ها آموخته‌اند .

کشور و سرزمین هخامنشیان
پارس‌ها مردمانی از نژاد آریایی هستند که از حدود سه هزار سال پیش به فلات ایران آمده‌اند . پارسیان باستان آنان از قوم آریایی پارس یا پارسواش بودند که در سنگ ‌نوشته‌های آشوری از سده نهم پیش از زادروز مسیح ، نام آنان دیده می‌شود . پارس‌ها هم ‌زمان با مادها به بخش‌های باختری ایران سرازیر شدند و پیرامون دریاچه ارومیه و کرمانشاهان جای گرفتند . با ناتوانی دولت ایلام ، نفوذ خاندان پارس به خوزستان و بخش‌های مرکزی فلات ایران گسترش یافت .

برای نخستین بار در سالنامه‌های آشوری سلمانسر سوم در سال ۸۳۷ پ. م ، نام خاندان «پارسوا» در جنوب و جنوب باختری دریاچه ارومیه برده شده ‌است . برخی از پژوهش‌گران مانند راولین‌سن بر این ایده هستند که مردم پارسواش همان پارسی‌ها بوده‌اند . تصور می‌شود خاندان‌های پارسی پیش از این که از میان دره‌های کوه‌های زاگرس به سوی جنوب و جنوب خاوری ایران بروند ، در این سرزمین ، ایست کوتاهی نمودند و در حدود ۷۰۰ سال پیش از زادروز در بخش پارسوماش ، روی دامنه‌های کوه‌های بختیاری در جنوب خاوری شوش در سرزمینی که بخشی از کشور ایلام بود ، جای گرفتند .
از سنگ‌ نوشته‌های آشوری چنین بر می‌آید که در زمان شلمنسر (۷۱۳-۷۲۱ پ. م) تا زمان پادشاهی آسارهادون (۶۶۳ پ. م) ، پادشاهان یا فرمانروایان پارسوا ، پیرو آشور بوده‌اند . پس از آن در زمان فرورتیش (۶۳۲-۶۵۵ پ. م) پادشاهی ماد به پارس چیرگی یافت و این دولت را پیرو دولت ماد نمود .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: