نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

آمار گردشگران ورودی ساختگی یا واقعیت ؟

تعداد بازدید : 206
تاریخ : 1392/03/05

چند سالی است که ارائه آمار گردشگران ورودی و گردشگری داخلی با وجود مخالفت‌ها و تناقضات بسیاری که در آن وجود دارد ، تبدیل به سرگرمی‌های مسئولان گردشگری کشور شده ‌است . سرگرمی که شاید بتوان ریشه آن را در سال‌های 78 و 79 جستجو کرد .
"ناصر کرمی" ، مشاور برنامه ملی توسعه گردشگری ایران در آن سالها بود . او با اشاره به آنکه آمارهای امروزی ریشه‌ای دو دهه‌ای دارند گفت : طی آن سالها بنا بر دستور مسئولان وقت ، بنایی گذاشته شد تا آمارها به نوعی اعلام شود که ورودی سالیانه گردشگران همان چیزی اعلام شود که مد نظر مسئولان بود . اینگونه بود که طی جلسه‌ای خاص از کارشناسان خواسته شد تا فرمولی ارائه دهند که آمار گردشگران آن سال 4 میلیون نفر اعلام شود .

او افزود : اینگونه بود که با توجه به تعداد گردشگرانی که سال گذشته آن اعلام شده ‌بود و رقم درخواستی ، میانگینی حدود 20 درصد افزایش ورودی گردشگران بدست آمد و به نوعی تبدیل به مبنایی برای اعلام آمار‌های دیگر از سوی سایر مسئولان شد .
کرمی با تاکید بر آنکه ادامه روند اعلام آمارها به نوعی پیش رفت که مسئولان دیگر ناچار به اعلام رقم‌هایی بالاتر از تعداد قبلی بودند تصریح کرد : اگر مسئولی رقمی کمتر از رقم مسئول قبلی اعلام می‌کرد به نوعی نمودی از کم کاری او بود . اینگونه شد که هر سال این رقم افزایش یافت و به نوعی همواره شاهد 20 درصد افزایش در تعداد گردشگران ورودی بودیم .

به گفته این کارشناس گردشگری ، امروزه نیز شاهد ادامه همان روند هستیم چرا که مسئولان گردشگری کشور شناختی نسبت به مبنای اصلی اعلام آمارهای گذشته ندارند . اینگونه است که هر روز شاهد اعلام آمار و رقم‌های نجومی از سوی مسئولان این حوزه هستیم در حالی که این رقم‌ها با واقعیت فاصله دارند .
او با اشاره به آنکه متوسط رشد گردشگری در دنیا در حدود 6 درصد است خاطر نشان کرد : در چنین شرایطی چگونه ممکن است رشد گردشگری ایران دو برابر رشد گردشگری در جهان باشد ؟ این نشان از نبود تصور درست در خصوص آمارهای گردشگری دارد .

وجود چنین مبنای مبهمی در خصوص ارائه آمارها سبب شد تا روسای سازمان میراث و گردشگری رویای ورود 7 و نیم میلیون گردشگر را در سال 91 در ذهن بپرورانند . البته با اعلام ورود  سه میلیون و 729 هزار نفر در سال 91 این رویا بر باد رفت و همین رقم نیز مورد نقد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت چرا که آمار اعلام شده از سوی هتلداران و فعالان گردشگری چیز دیگری را خبر می‌دهد .
اما طبق آنچه سازمان میراث و گردشگری تاکنون اعلام کرده ‌است ، در سال 88 ، دو میلیون و 276 هزار و 575 نفر ، سال 89 ، سه میلیون و 121 هزار و 282 نفر ، سال 90 ، سه میلیون و 200 هزار نفر و در سال 91 ، سه میلیون و  729 هزار نفر به ایران آمدند .