امروز شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶19 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

آمار گردشگران ورودی ساختگی یا واقعیت ؟

آمار گردشگران ورودی ساختگی یا واقعیت ؟
288 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/05
: تاریخ

چند سالی است که ارائه آمار گردشگران ورودی و گردشگری داخلی با وجود مخالفت‌ها و تناقضات بسیاری که در آن وجود دارد ، تبدیل به سرگرمی‌های مسئولان گردشگری کشور شده ‌است . سرگرمی که شاید بتوان ریشه آن را در سال‌های 78 و 79 جستجو کرد .
"ناصر کرمی" ، مشاور برنامه ملی توسعه گردشگری ایران در آن سالها بود . او با اشاره به آنکه آمارهای امروزی ریشه‌ای دو دهه‌ای دارند گفت : طی آن سالها بنا بر دستور مسئولان وقت ، بنایی گذاشته شد تا آمارها به نوعی اعلام شود که ورودی سالیانه گردشگران همان چیزی اعلام شود که مد نظر مسئولان بود . اینگونه بود که طی جلسه‌ای خاص از کارشناسان خواسته شد تا فرمولی ارائه دهند که آمار گردشگران آن سال 4 میلیون نفر اعلام شود .

او افزود : اینگونه بود که با توجه به تعداد گردشگرانی که سال گذشته آن اعلام شده ‌بود و رقم درخواستی ، میانگینی حدود 20 درصد افزایش ورودی گردشگران بدست آمد و به نوعی تبدیل به مبنایی برای اعلام آمار‌های دیگر از سوی سایر مسئولان شد .
کرمی با تاکید بر آنکه ادامه روند اعلام آمارها به نوعی پیش رفت که مسئولان دیگر ناچار به اعلام رقم‌هایی بالاتر از تعداد قبلی بودند تصریح کرد : اگر مسئولی رقمی کمتر از رقم مسئول قبلی اعلام می‌کرد به نوعی نمودی از کم کاری او بود . اینگونه شد که هر سال این رقم افزایش یافت و به نوعی همواره شاهد 20 درصد افزایش در تعداد گردشگران ورودی بودیم .

به گفته این کارشناس گردشگری ، امروزه نیز شاهد ادامه همان روند هستیم چرا که مسئولان گردشگری کشور شناختی نسبت به مبنای اصلی اعلام آمارهای گذشته ندارند . اینگونه است که هر روز شاهد اعلام آمار و رقم‌های نجومی از سوی مسئولان این حوزه هستیم در حالی که این رقم‌ها با واقعیت فاصله دارند .
او با اشاره به آنکه متوسط رشد گردشگری در دنیا در حدود 6 درصد است خاطر نشان کرد : در چنین شرایطی چگونه ممکن است رشد گردشگری ایران دو برابر رشد گردشگری در جهان باشد ؟ این نشان از نبود تصور درست در خصوص آمارهای گردشگری دارد .

وجود چنین مبنای مبهمی در خصوص ارائه آمارها سبب شد تا روسای سازمان میراث و گردشگری رویای ورود 7 و نیم میلیون گردشگر را در سال 91 در ذهن بپرورانند . البته با اعلام ورود  سه میلیون و 729 هزار نفر در سال 91 این رویا بر باد رفت و همین رقم نیز مورد نقد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت چرا که آمار اعلام شده از سوی هتلداران و فعالان گردشگری چیز دیگری را خبر می‌دهد .
اما طبق آنچه سازمان میراث و گردشگری تاکنون اعلام کرده ‌است ، در سال 88 ، دو میلیون و 276 هزار و 575 نفر ، سال 89 ، سه میلیون و 121 هزار و 282 نفر ، سال 90 ، سه میلیون و 200 هزار نفر و در سال 91 ، سه میلیون و  729 هزار نفر به ایران آمدند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: