امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

کشف آبي با قدمت دست کم يک و نيم ميليارد سال در کانادا

کشف آبي با قدمت دست کم يک و نيم ميليارد سال در کانادا
209 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/03/04
: تاریخ

دانشمندان کانادایی و انگلیسی در عمق 2400 متری معدنی در کانادا ، چاله هایی مملو از حاوی آبی بسیار قدیمی متعلق به دست کم یک و نیم میلیارد سال پیش پیدا کرده اند . شماری از دانشمندان حتی گمان می کنند قدمت این آب به دو میلیارد و هفتصد میلیون سال قبل باز گردد .
این آب از زمان پرکامبرین ( که از دوره تشکیل زمین در چهار و نیم میلیارد سال پیش تا پانصد و چهل میلیون سال قبل را شامل می شود ) از دنیای بیرون در امان مانده است .

آزمایش های اولیه بر روی این آب نشان داده است این آب مملو از گاز است . در این آب به ویژه عناصر هیدروژن ، متان و ایزوتوپ های گازهای کمیابی نظیر هلیوم ، نئون ، آرگون و گزنون دیده شده است .
نکته جالب توجه این است که این گازها قادرند انرژی لازم برای میکرب هایی را فراهم کنند که طی میلیاردها سال در معرض نور خورشید نبوده اند .

کریس بالنتین Chris Ballentine از دانشگاه منچستر انگلیس می گوید : برای دانشمندانی که مایلند از سیر تحول میکرب ها در حالت ایزوله سر در بیاورند کشف جدید بسیار شگفت انگیز است .
گرِگ هولاند Greg Holland از دانشگاه لنکستر Lancaster می گوید : دانشمندان کانادایی سرگرم تحقیق درباره این مسئله اند که آیا گونه ای از حیات در این آب وجود دارد یا خیر اما آن چه مسلم است این آب قدیمی به ما نشان داد چطور سیارات می توانند طی میلیاردها سال محیطی مناسب برای زندگی میکرب ها فراهم کنند . دانشمندان به علاوه امیدوار شده اند ممکن است ذخایر آب مشابهی در سیاره مریخ پیدا کنند .

محققان می گویند : اگر جریان آبی تا این حد قدیمی با ذخایر بالایی از هیدروژن و متان طی میلیاردها سال در زیر پوسته زمین وجود داشته است می توان این طور نتیجه گرفت که به احتمال قوی در سطح کره مریخ نیز ممکن است ذخایر مشابهی وجود داشته باشد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: