امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

سریال‎های تلوزیونی ، مغناطیس گردشگری ترکیه برای عرب‎ها

سریال‎های تلوزیونی ، مغناطیس گردشگری ترکیه برای عرب‎ها
207 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/30
: تاریخ

گردشگری تلوزیون در ترکیه با استقبال گردشگران مشتاق این فیلم‎ها در خاورمیانه ، به اوج رونق خود رسیده است . طبق بررسی‎های انجام شده از سوی موسسه تجارت خاورمیانه ؛ محبوبیت برق آسای سریال‎های ترکی در کشورهای منطقه خاورمیانه و عرب ، سبب سرازیر شدن سیل گردشگران عرب به این کشور شده است . این گردشگران مشتاق دیدار از لوکیشن‎ها و محل بروز رخدادها در سریال‎های تلوزیونی ترک هستند که هر شب در کانال‎های عربی مشاهده می‎کنند .
طبق همین بررسی‎ها ؛ این میل مفرط به مشاهده سریال‎های تلوزیونی ترک در کشورهای عرب سبب رشد کسب و کارهای وابسته به گردشگری نیز شده است که طیف وسیعی از انواع مشاغل را در ترکیه پوشش می‎دهد .

در نتیجه نمایش این فیلم‎ها و ارتباط عاطفی بینندگان با شخصیت‎های  مطرح در هر سریال ، دیدار از لوکشین‎های آشنا در ترکیه از جاذبه های مهم گردشگری در ترکیه است . رستوران "گل موتفقی" که تنها یک رستوران دنج و جالب در محله‎ای نزدیک به ایستگاه مترو در بخش آسیایی استانبول است ، تنها نمونه‎ای است که به یمن سریال ترکی "فاطمه گل" که به طور وسیع از شبکه‎های تلوزیونی عرب پخش شده ، برای گردشگران عرب معنای بیش از یک رستوران دارد .
علت این علاقه نیز آن است که در سال‎های اخیر ، سریال‎های ترکی در کشورهای عرب از محبوبیتی انفجاری برخوردار شده‎اند که سبب می شود گروه‎های بزرگی از گردشگران عرب از میان خیل طرفداران این سریال ها بیش از پیش علاقمند به دیدار از ترکیه شوند .

طبق همین بررسی‎ها ؛ سریال‎های ترکی در کشورهای عربی فقط یک سریال نیستند بلکه تصویرهایی جالب و جذاب از ترکیه در خاورمیانه‎اند که هم اکنون به عنوان عامل محرکه گردشگری ترکیه و منبع درآمد مالی برای رستوران‎ها و هتل‎ها و محوطه‎های توریستی این کشور مبدل شده‎اند .
"گونیت ساهین" صاحب رستوران "آشپزخانه گل سرخ" که با همسر و پسرش این رستوران را می‎گرداند می‎گوید : نمایش این فیلم توجه بسیاری از عرب‎ها را به این رستوران جلب کرده به حدی که ما گاهی 250 توریست عرب در رستوران خود داریم .

وی می‎افزاید : علاوه بر این تاکنون پیشنهادهای جالبی هم برای کپی برداری از این رستوران به ما شده است . علت اصلی آن است که این رستوران محل فیلمبرداری سریالی بود که در کشورهای خاورمیانه دوبار در هفته به نمایش گذاشته می شد . نمونه دیگر جذب هزاران گردشگر عرب به لوکیشین فیلم "قرن پرشکوه" درباره "سلطان سلیمان قانونی" در کاخ توپگاپی است که در کنار دیگر سریال‎های ترک از محبوبیت شدیدی در کشورهای عرب برخوردار بوده است .
به گزارش اتحادیه تورگردان‎های ترکیه (تورساب) ، تعداد گردشگران عرب در ترکیه که در سال 2010 به زحمت به 27 هزار نفر می‎رسید ، سال بعد به 65 هزار نفر افزایش یافته است .  این در حالی است که تعداد گردشگران کویتی به تنهایی به سه برابر میزان قبلی افزایش داشته است . تعداد گردشگران کشور اماراتی هم در سال گذشته از 30 هزار توریست به 48 هزار نفر رسیده است . تعداد گردشگران سعودی نیز با دو برابر رشد از 85 هزار نفر به 175 هزار نفر رسیده است .

لوکیشین های جذاب در منطقه ویلایی "بسفور" که محل نمایش سریال "نور" بود برای گردشگران سعودی از جاذبه‎های مهم گردشگری ترکیه محسوب می‎شوند . "ادم گورسز" مدیر کانال تلوزیونی خصوصی ATV نیز که تعداد زیادی از سریال‎های ترکی مورد اشاره را تولید کرده می‎گوید تنها در ماه گذشته میزان صادرات سریال‎های ترکی تولید شده درآمدی بیش از 100 میلیون دلار برای این شبکه در بر داشته است .
"لامیا" گردشگری از کویت که همراه با 5 زن عرب دیگر در رستوران "آشپزخانه گل سرخ" حضور دارد ، با اشتیاق از در و دیوار این رستوران دیدن می‎کند ، این رستوران را به کمک کاراکترهای سریال تلوزیونی "فاتما گل" که بر در و دیوار این رستوران آویخته شده ، می‎شناسد . زیرا بخش‏هایی از این فیلم در این رستوران فیلمبرداری شده است .

وی در دیدار از این رستوران ، از تمام جزییاتی که در فیلم دیده ، با دقت دیدار می‎کند و از میزها و رستوران‎های باز و دیگر اشیا و فضای آن عکسبرداری کرده است طوری که که گویی از موزه‎ای بازدید می‎کند . او می‎گوید که این بخشی از سفر 5 روز او به استانبول است . جاذبه‎های روانی این لوکیشین ها برای مخاطبان سریال‎های ترک در کانال‎های عرب به حدی است که لامیا می‎گوید : صدای تپش قلبم را هنگامی که به این رستوران وارد می‎شدم می‎شنیدم .
به گفته یکی از همراهان عرب وی پای از این هم فراتر گذاشته و می گوید که این رستوران هم اکنون به اندازه "ایاصوفیه" و "مسجد سلطان احمد" شهرت دارد .
"آدم گورسز" تاکید دارد که بیش از هر چیز اتمسفر و سبک زندگی که در سریال‎های ترک نمایش داده می‎شود ، سبب محبوبیت این فیلم‎ها در میان مخاطبان کویتی و به طور کلی عرب شده است . کارشناسان و تولید‎کنندگان سریال‎های ترک موفقیت خود را در کشورهای خاورمیانه مدیون نمایش جنبه‎های مشترک فرهنگی در این فیلم ‎و نیز طرح مشکلات و دردهایی می دانند که میان ترک ها و دیگر کشورهای منطقه خاورمیانه مشترک است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: