امروز سه شنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۶22 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

به آخر ایران خوش آمدید

به آخر ایران خوش آمدید
299 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/21
: تاریخ

در منتهی الیه جنوب شرقی ایران ، در آخرین نقطه مرزی آنجا كه شهرستان چابهار به خط تماس با مرز پاكستان می رسد ، بندری كوچك و قدیمی قرار گرفته كه چند صباحی است برای سرمایه گذاران كشورمان نامی آشنا شده است . آنجا گواتر است ؛ بندری آن سوی ناكجای جغرافیای تاریخ .
گواتر تكه كوچكی از سرزمین بلوچستان است . بلوچستان زادگاه تنها دونلی نواز جهان ، بلوچستان زادگاه دادشاه و گواتر بر گوشه ای از گستره این خاك همچنان ایستاده است و خوابش نمی برد .

قدیمی ترین سند ایرانی ، كتیبه های میخی داریوش ، نام این سرزمین را «ماكا» ضبط كرده است . بعد از اسلام این سرزمین «مكران» نام گرفت كه در حال حاضر منطقه جنوبی بلوچستان نیز به نام «مكران» معروف است .
مردان و زنان گواتر ، بلوچ بوده و ارتباط خویشی با همنوعان خود در گوادر پاكستان دارند . كدخدای گواتر سندی دست نویس ، به سال ۱۳۰۹ هـ . ق در دست دارد كه «لشگرخان سردار زهی» حاكم گواتر در زمان ناصرالدین شاه ، ۲۵ هزار هكتار از زمین های گواتر تا دشت بریس را به اجدادش فروخته است .

كچو ، بریس ، كوشات و پسابندر را هم باید پشت سر بگذاری تا به گواتر و خلیج آن برسی . گواتر روستایی است كه فقط خیابان هایش جدول بندی شده اند اما آسفالت ندارد . همه با هم قوم و خویشند و بلوچ . همه صیادند . آنها ماهی «حلوا» و «شوریده» صید می كنند .
برای ماهی حلوا ظهر می روند به دریا و تور می اندازند و بامداد تور را جمع می كنند . برای صید شوریده نیز عصر راهی دریا می شوند و بامداد تور را جمع می كنند . گواتر و جنگل های «حرا» یش آخر ایرانند .

لذیذترین ماهی های جنوب ؛ كشورمان را اینجا ، صیادان «گواتر» ، آخرین نقطه ایران در جنوب شرقی كشور صید می كنند . برای رسیدن به گواتر باید كوه های مینیاتوری را پشت سر بگذاری و بعد به ناگاه دریای آبی به استقبالت می آید . جاده ای كه از چابهار به گواتر ختم می شود جاده ای باریك است .
گواتر كه در جنوب شرقی ایران ، آخرین آبادی است ، هم اكنون به یكی از قطب های امیدبخش در افزایش صادرات غیرنفتی تبدیل شده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: