امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶20 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

موزه - باغ وحش اکبریه ، تمدن در بیابان

موزه - باغ وحش اکبریه ، تمدن در بیابان
263 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/05
: تاریخ

این باغ موزه در سال 2011 میلادی به عنوان میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید . موزه ای که با عنوان اکبریه معروف است و دارای بخش های باغ ، موزه باستان شناسی و مردم شناسی و حیات وحش است . اگر قصد دارید با یک تیر چند نشان را هدف بگیرید ، پیشنهاد ما به شما باغ موزه اکبریه است . محلی دیدنی که به هیچ عنوان حوصله تان از دیدنش سر نخواهد رفت . این باغ در استان خراسان جنوبی و در شهر بیرجند واقع شده است ، جایی که شما می توانید لحظه ای در موزه مردم شناسی قدم بزنید .

در بخشی دیگر با حیات وحش استان آشنا شوید یا اگر دوست ندارید به قسمت باستان شناسی بروید . در این باغ موزه ، حق انتخاب با شماست . اینجا در سال 1378 به ثبت آثار ملی ایران رسید و در سی و پنجمین نشست یونسکو به عنوان میراث جهانی یونسکو در سال 2011 شناخته شد .
در هنگام ورود به این موزه اولین چیزی که نظر شما را به خود جلب می کند ظاهر ساختمان است . عمارتی قدیمی که کارشناسان معتقدندن روزگاری متعلق به شوکت الملک بوده و توسط این فرد ساخته شده است .

شوکت الملک یکی از زمین داران بزرگ در دوره قاجاریه بوده که روزگاری حاکمیت شهر بیرجند را برعهده داشته است . حالا سال ها از آن روزگار می گذرد و این بنای زیبا تبدیل به موزه و محلی برای ورق زدن تاریخ شده است . شما در این محل کوچک می توانید با تاریخچه کوچکی از شهر بیرجند آشنا شوید .

برای ورود به عمارت شوکت الملک باید از مسیری طولانی پوشیده از درخت عبور کنید تا به محوطه اصلی موزه برسید . معماری بنا در نظر اول توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند اما از ظاهر بنا دیدنی تر ، بخش های مختلف آن است . در یک گوشه مردی در حال اصلاح سر مشتری خودش است ، او در یک دست قیچی و در دست دیگرش شانه ای را گرفته ، در طرف دیگر ، فروشنده ای در حال چرتکه انداختن است و در گوشه ای دیگر چند مرد محلی با لباس های مخصوصشان ابزار موسیقایی به دست گرفته اند .

انگار که می خواهند موسیقی زیبایی از خراسان جنوبی را به گوش بازدید کنندگان برسانند . اینجا موزه مردم شناسی عمارت اکبریه است ، جایی که شما می توانید گوشه هایی از مشاغل مردم بیرجند را در یک نگاه تماشا کنید . پس نیازی به شهر گردی ندارید و همین موزه کفایت می کند .
جواد سیروسی کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری استان خراسان جنوبی در این باره می گوید : "باغ موزه بیرجند با 600 متر مربع زیربنا ، در طبقه اول عمارت اکبریه واقع شده است . محلی که روزگاری ساختمان تشریفات و ارگ حکومتی امیر ابراهیم خان شوکت الملک بوده ."

این موزه با رایزنی های مسئولان میراث فرهنگی و در جهت بالا بردن اطلاعات و فرهنگ مردم شهر در سال 1371 تاسیس و راه اندازی شد و در سال 1374 هم با طراحی نو توسعه داده شد ، به همین خاطر این موزه بزرگترین موزه باستان شناسی در سطح استان خراسان جنوبی به حساب می آید .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: