امروز شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶23 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

آشنایی با روستای دشه ، کرمانشاه

آشنایی با روستای دشه ، کرمانشاه
205 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/04
: تاریخ

روستای دشه در حدود 10 کیلومتری شهرستان پاوه در شمال غربی استان کرمانشاه قرار دارد . این روستا که از توابع بخش مرکزی شهرستان پاوه است ، حدود ۲۰۰۰ نفر جمعیت دارد .
جنگل تپه‌ول مشرف بر این روستا است و از قله بروژ چشم‌انداز سرسبزی بر این روستا نمایان است . آب آشامیدنی این روستا از چشمه سرتاویران تامین می‌شود . تعدادی از اهالی دامدار و عده کمی هم  باغدار می‌باشند .
روستای دشه دارای مردمی با فرهنگ و از لحاظ علمی دارای افراد با سواد است . این روستا از نظر آب در یک منطقه معتدل کوهستانی قرار دارد و به همین دلیل دارای چشمه‌های خدادادی متعددی است .

نام این روستا را می توان از ریشه آن یعنی دژکه به معنی قلعه ، مستفاد نمود . زیرا در این روستا ، قلعه‌‌هایی وجود دارد که شاید مهمترین آنها قلعه پاسکه واقع در شرق روستا باشد که در بالای آن یک فرو رفتگی شبیه به حوض با قدمت تاریخی وجود دارد .
قله "به روژ" (کله قندی) در مرتفع ترین نقطه روستا است که بر روستا اشراف دارد می توان آنرا به سه قسمت تقسیم کرد در یک قسمت به روستا و در قسمت دیگر به منطقه کرند و در قسمت دیگر به "ده ره تفی" که یکی از نقاط دیدنی روستاست و در آنجا نیز چشمه‌ای وجود دارد منتهی می‌شود .
از دیدنی‌های دیگر روستا می‌توان به منطقه "هیلاو" اشاره کرد که به دلیل وجود چشمه تا چندی پیش بعضی از مردم روستا در فصل بهار و تابستان به آنجا کوچ می‌کردند و در آنجا بدلیل وجود چراگاه های مناسب برای چرای دام‌هایشان دو فصل از سال را به سر می بردند .
همچنین آبشار دشه در دل باغ‌های گردو و انار روستای دشه خودنمایی می‌کند و آب این آبشار پس از عبور از رودخانه پاوه رود وارد رودخانه بزرگ سیروان می‌شود .

از جاهای زیبای دیگر روستا می توان به "ته په وه ل" اشاره کرد که در رو به روی محل اسکان اهالی روستا ، واقع شده است .
از مکانهای ممتاز این روستا می توان به قهوه خانه سنتی "هانه کوان" اشاره کرد . این مکان حاوی چشمه ایست که شاید در منطقه اورامانات کم نظیر باشد ، این مکان هر ساله گردشگرهایی را جذب می کند .
مردم این روستا بیشتر به شغلهای فصلی رجوع می کنند مانند گردوشکنی ، سقزچینی و ... مشغول هستند ، بعضی از مردم زنبورداری می‌کنند و بعضی دیگر باغدارند و تعدادی از اهالی به شغلهای دولتی مشغولند و بعضی دیگر مشغول شغل آزادند .
از محصولات باغ‌های روستا می‌توان به گردو ، توت و انار اشاره کرد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: