امروز چهار شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶23 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

سرزمين ازبك‌ ها

سرزمين ازبك‌ ها
285 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/02
: تاریخ

ازبكستان كه در آسياي ميانه قرار دارد جزو جمهوري‌هاي استقلال يافته شوروي به شمار مي‌رود . اين كشور از نظر وسعت پنجاه و ششمين كشور جهان به شمار مي‌رود . مردمان ایرانی ‌تبار نخستين ساكنان منطقه ازبکستان را تشکیل می‌دادند . زبان‌های قدیمی ‌رایج در این منطقه هم زبان‌های ایرانی ، سغدی ، خوارزمی‌ و پارسی میانه بوده است .‌ اين كشور جزو زيباترين كشورهاي آسياي ميانه به شمار مي‌رود .

دیواره جهنم
دیواره جهنم که در نزديکي شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد ، توسط افراد محلي «در‌ جهنم» خوانده مي‌شود . داستان در ‌جهنم به 35 سال قبل برمي‌گردد . هنگامي ‌که زمين شناسان در جست‌ و جوي گاز حفاري مي‌کردند ، به حفره‌اي زير زميني رسيدند که بسيار بزرگ بود و همه تجهيزات حفاري و چادرهاي کاوشگران را در خود فرو برد . از آنجايي که حفره را گاز پر کرده بود ، کسي جرات رفتن به عمق غار را پيدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا از انتشار گازهاي سمي ‌جلوگيري کنند . از آن زمان ، ‌اين حفره براي 35 سال است که بدون وقفه مي‌سوزد .

جاده ابريشم
جاده ابريشم به طول ۱۴ هزار كيلومتر از شرق چين تا سواحل درياي مديترانه و شمال درياي آدرياتيك را به هم پيوند مي‌داد . بازرگانان ونيزي و اروپايي در طول ‌اين مسير با مسافرت به قلب آسيا به تجارت مي‌پرداختند و بازرگانان آسيايي راه اروپا را در پيش مي‌گرفتند . در طول ‌اين مسير مردماني گوناگون با فرهنگ‌ها و زبان‌هاي گوناگون با يكديگر در مي‌آميختند و به تجارت مي‌پرداختند و انديشه ، دين ، مذهب ، زبان ، آداب و رسوم و رفتارهاي مردمان سراسر ‌اين مسير از قلمرويي به قلمروي ديگر منتقل شد كه هنوز هم آثار ‌اين انتقال ميراث‌هاي فرهنگي را مي‌توانيم در جهان معاصر بيابيم . در‌ اين راه شهرهايي بودند كه هنوز هم موجودند و به حيات خود ادامه مي‌دهند . آسياي مركزي قلب و مركز ‌اين راه بود و قلمرو كنوني ازبكستان مركز ‌اين شاهراه بود .

موزه تاریخی
این موزه در سال 2006 در تاشکند تأسیس شد و امروزه به عنوان یک شاخص مهم مطرح است . بناهای بلند موزه مثال واضحی از معماری خوبی است که سبک معماری شرقی دارد . دور تا دور ساختمان با یک گنبد بلند آبی احاطه شده است . تمام بنای این ساختمان با ستون‌های زیبایی تزئین شده که سقف را محافظت می‌کند . تمام پنجره‌های ساختمان قوسی شکل است .
نمای سر در موزه خیلی زیبا تزئین شده است . تمام ساختمان توسط آبشارهایی احاطه شده که نظر تماشا گر را به خود جلب می‌کند . این موزه شامل بیش از 300 سالن نمایش است که در مورد تاریخچه قدیمی‌ هر ناحیه صحبت می‌کند . در میان این سالن‌ها تعدادی تصاویر از مسائل تاریخی زندگی امير تيمور ، با دست خطی منحصر به فرد که شامل اسلحه‌ها ، لباس‌های قدیمی ‌و سکه‌های مختلف وجود دارد ، به چشم می‌خورد .

مدرسه باراك خان
این بنای تاریخی در قرن 16 ساخته شده است . همچنین دست ‌خط‌های مشرقی غنی در اینجا وجود دارد . قرآن مشهور خلیفه عثمانی نيز در اینجا نگهداری مي‌شود . این کتاب اولین نسخه کتاب اسلامی ‌است . نسخه قدیمی‌ شامل 353 ورق پوست آهو با سایز بسیار بزرگ از نسخه اصلی است . برای قرن‌ها ، این قرآن در گنجینه شهرهایی مثل مدینه ، دمشق و سپس در بغداد نگهداری می‌شد اما‌ اين قرآن در ازبکستان بوده ، سپس در قرن 19 به سن پترزبورگ منتقل شد تا زمان قبل از شورش . سپس به آسیای مرکزی منتقل شد . حکایت‌ها می‌گوید که عثمان وقتی در حال خواندن قرآن بود کشته شد و هنوز مقداری از خونش روی صفحات آن باقی مانده است .

سالن نمايش
نمایش‌های سالن نمایش در ازبکستان دائماً در حال تغییر است . اتاق‌های سالن بیشتر در اختیار هنرمندان مشهور قرار دارد اما به جوانترها هم اجازه استفاده می‌دهند . یک سالن نمایش در مرکز شهر قرار دارد که در سال 1974 بازگشایی شد . این بنای مرکزی پیکر تراشی و نگاره سازی شده است . سالن‌های تصویری و هنرهای تجمیعی در اطراف آن است .
ساختمان خود به خود جالب است . یک گالری نقش و نگارهای گوتیک تابستانه در اطراف آن برگزار می‌شود . دکوراسیون ملی ، نقاشی سیاه قلم ، رنگ‌های سر در نمای خارجی هم در این گالری هست . در طبقه همکف دقت زیادی شده است ؛ جايی که می‌توان تمام کارهای هنری را خرید . سالن دیگری در فضای باز وجود دارد . پارک کوچکی با مجسمه‌های اصلی وجود دارد . در روزهای گرم تابستان کار‌های هنرمندان و مجسمه تراشان در این پارک نمایش داده می‌شود .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: