نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

سرزمين ازبك‌ ها

تعداد بازدید : 217
تاریخ : 1392/02/02

ازبكستان كه در آسياي ميانه قرار دارد جزو جمهوري‌هاي استقلال يافته شوروي به شمار مي‌رود . اين كشور از نظر وسعت پنجاه و ششمين كشور جهان به شمار مي‌رود . مردمان ایرانی ‌تبار نخستين ساكنان منطقه ازبکستان را تشکیل می‌دادند . زبان‌های قدیمی ‌رایج در این منطقه هم زبان‌های ایرانی ، سغدی ، خوارزمی‌ و پارسی میانه بوده است .‌ اين كشور جزو زيباترين كشورهاي آسياي ميانه به شمار مي‌رود .

دیواره جهنم
دیواره جهنم که در نزديکي شهر کوچک درواز در ازبکستان قرار دارد ، توسط افراد محلي «در‌ جهنم» خوانده مي‌شود . داستان در ‌جهنم به 35 سال قبل برمي‌گردد . هنگامي ‌که زمين شناسان در جست‌ و جوي گاز حفاري مي‌کردند ، به حفره‌اي زير زميني رسيدند که بسيار بزرگ بود و همه تجهيزات حفاري و چادرهاي کاوشگران را در خود فرو برد . از آنجايي که حفره را گاز پر کرده بود ، کسي جرات رفتن به عمق غار را پيدا نکرد و آنان حفره را آتش زدند تا از انتشار گازهاي سمي ‌جلوگيري کنند . از آن زمان ، ‌اين حفره براي 35 سال است که بدون وقفه مي‌سوزد .

جاده ابريشم
جاده ابريشم به طول ۱۴ هزار كيلومتر از شرق چين تا سواحل درياي مديترانه و شمال درياي آدرياتيك را به هم پيوند مي‌داد . بازرگانان ونيزي و اروپايي در طول ‌اين مسير با مسافرت به قلب آسيا به تجارت مي‌پرداختند و بازرگانان آسيايي راه اروپا را در پيش مي‌گرفتند . در طول ‌اين مسير مردماني گوناگون با فرهنگ‌ها و زبان‌هاي گوناگون با يكديگر در مي‌آميختند و به تجارت مي‌پرداختند و انديشه ، دين ، مذهب ، زبان ، آداب و رسوم و رفتارهاي مردمان سراسر ‌اين مسير از قلمرويي به قلمروي ديگر منتقل شد كه هنوز هم آثار ‌اين انتقال ميراث‌هاي فرهنگي را مي‌توانيم در جهان معاصر بيابيم . در‌ اين راه شهرهايي بودند كه هنوز هم موجودند و به حيات خود ادامه مي‌دهند . آسياي مركزي قلب و مركز ‌اين راه بود و قلمرو كنوني ازبكستان مركز ‌اين شاهراه بود .

موزه تاریخی
این موزه در سال 2006 در تاشکند تأسیس شد و امروزه به عنوان یک شاخص مهم مطرح است . بناهای بلند موزه مثال واضحی از معماری خوبی است که سبک معماری شرقی دارد . دور تا دور ساختمان با یک گنبد بلند آبی احاطه شده است . تمام بنای این ساختمان با ستون‌های زیبایی تزئین شده که سقف را محافظت می‌کند . تمام پنجره‌های ساختمان قوسی شکل است .
نمای سر در موزه خیلی زیبا تزئین شده است . تمام ساختمان توسط آبشارهایی احاطه شده که نظر تماشا گر را به خود جلب می‌کند . این موزه شامل بیش از 300 سالن نمایش است که در مورد تاریخچه قدیمی‌ هر ناحیه صحبت می‌کند . در میان این سالن‌ها تعدادی تصاویر از مسائل تاریخی زندگی امير تيمور ، با دست خطی منحصر به فرد که شامل اسلحه‌ها ، لباس‌های قدیمی ‌و سکه‌های مختلف وجود دارد ، به چشم می‌خورد .

مدرسه باراك خان
این بنای تاریخی در قرن 16 ساخته شده است . همچنین دست ‌خط‌های مشرقی غنی در اینجا وجود دارد . قرآن مشهور خلیفه عثمانی نيز در اینجا نگهداری مي‌شود . این کتاب اولین نسخه کتاب اسلامی ‌است . نسخه قدیمی‌ شامل 353 ورق پوست آهو با سایز بسیار بزرگ از نسخه اصلی است . برای قرن‌ها ، این قرآن در گنجینه شهرهایی مثل مدینه ، دمشق و سپس در بغداد نگهداری می‌شد اما‌ اين قرآن در ازبکستان بوده ، سپس در قرن 19 به سن پترزبورگ منتقل شد تا زمان قبل از شورش . سپس به آسیای مرکزی منتقل شد . حکایت‌ها می‌گوید که عثمان وقتی در حال خواندن قرآن بود کشته شد و هنوز مقداری از خونش روی صفحات آن باقی مانده است .

سالن نمايش
نمایش‌های سالن نمایش در ازبکستان دائماً در حال تغییر است . اتاق‌های سالن بیشتر در اختیار هنرمندان مشهور قرار دارد اما به جوانترها هم اجازه استفاده می‌دهند . یک سالن نمایش در مرکز شهر قرار دارد که در سال 1974 بازگشایی شد . این بنای مرکزی پیکر تراشی و نگاره سازی شده است . سالن‌های تصویری و هنرهای تجمیعی در اطراف آن است .
ساختمان خود به خود جالب است . یک گالری نقش و نگارهای گوتیک تابستانه در اطراف آن برگزار می‌شود . دکوراسیون ملی ، نقاشی سیاه قلم ، رنگ‌های سر در نمای خارجی هم در این گالری هست . در طبقه همکف دقت زیادی شده است ؛ جايی که می‌توان تمام کارهای هنری را خرید . سالن دیگری در فضای باز وجود دارد . پارک کوچکی با مجسمه‌های اصلی وجود دارد . در روزهای گرم تابستان کار‌های هنرمندان و مجسمه تراشان در این پارک نمایش داده می‌شود .