نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

تهران گردی ، کاخ گلستان (2)

تعداد بازدید : 205
تاریخ : 1392/02/02

دروازه تاریخ
در میدان امام خمینی (ره) دروازه زیبا و با شکوهی است که بسیاری به نام «دروازه تهران» آن را می‌شناسند . این بنا هرگز دروازه شهر نبوده اما تنها دروازه قجری بازمانده در پایتخت است و دری می‌گشاید به زیباترین محوطه تاریخی در دل شهر ؛ باغ ملی یا میدان مشق .
زمانی‌ كه احمدشاه هنوز پادشاه ایران بود و رضاخان ، سردار سپه دروازه باغ ملی در سال 1304 ساخته شد . برای همین وقتی رضاخان تاج و تخت را از قجرها گرفت ، تمام تلاشش را برای از بین بردن نمادهای قاجاری در شهر انجام داد . این دروازه از تاراج او محفوظ ماند ، چون خودش در دوره سردار سپهی آن را ساخته بود .
تماشای این بنا که یادآور دروازه‌های تهران قدیم و تنها بنای سبک دروازه‌ای کلاه فرنگی به جا مانده از گذشته پایتخت است ‌، از داخل مجموعه باغ ملی ، چیز دیگری است .
این دروازه تا سال‌های اولیه دهه 70 به میدان امام خمینی (ره) باز بود و ماشین‌ها از زیر آن عبور می‌كردند و آنقدر سطح خیابان را در طول سال‌ها آسفالت ریخته بودند كه بیش از نیم متر از دروازه را بریده بودند . بعد از سال 1376 این دروازه بسته شد ، تردد ماشین را در آن ممنوع کردند و نیم متر بریده شده پایین دروازه را به آن بازگرداندند .

مشق هنر در میدان مشق
معماری این بنا کار استاد جعفر خان معمار کاشانی است ‌. سفت کاری‌هایش توسط استاد اسماعیلی ‌، ستون‌ها به دست استاد کریم منیژه و کاشی‌های آن نیز توسط مرحوم استاد خاک نگار مقدم ساخته شده است‌ . دروازه از سمت چپ با دری کوچک و از طریق پلکانی به اتاقکی می‌رسد که درست بالای دروازه ساخته شده است . از کاربری‌هایی که از ابتدا برای این اتاقک در نظر گرفته شده بود ، نقاره خانه بوده است .
کاشی ‌کاری‌هایش جز آنهایی که آیات قرآن و شعر است ، مثل نقش توپ و تفنگ ، نشان‌ دهنده کاربری نظامی این مجموعه است . در سال 1386، سازمان میراث فرهنگی ، مراسم روز جهانی «بنا و حفاظت از ابنیه» را در باغ ملی برگزار کرد و همچنین روی پله‌های ساختمان وزارت امور خارجه کنسرت با شکوهی با صدای «علیرضا قربانی» اجرا شد تا بخشی از ظرفیت های این میدان برای تبدیل شدن به یک پاتوق فرهنگی نمایان شود ؛  میدانی که حالا بعد از گذشت دهه‌های طولانی از عمرش تبدیل شده به فضایی که فقط برای آدم‌ها تعریف دارد نه برای ماشین‌ها .

تاریخ فشرده در یك میدان
محدوده باغ ملی که روزگاری سربازخانه مرکزی در آن واقع بود و نظامیان در آن مشق نظام می‌کردند ، حالا پر از بناهای شکوهمند و دیدنی است . موزه وزارت پست و تلگراف که به لحاظ وسعت ، اولین موزه ایران است ، ساختمان سابق شهربانی کل کشور که امروز در اختیار دانشکده هنر دانشگاه تهران است ، وزارت امور خارجه ‌، موزه و کتابخانه ملک‌ که گنجینه‌ای از نسخ خطی ، کلکسیون تمبر و سکه و هنرهای ظریفه است و بنای اولیه شرکت ملی نفت ، جایی که بعد از ملی شدن صنعت نفت ، پرچم انگلیس را از فرازش پایین کشیدند و در حال حاضر ساختمان شماره ۳ وزارت امور خارجه است .‌
هر کدام اینها نه تنها صفحه‌های تاریخ معاصر ماست بلکه بسیار دیدنی هم هست . باغ ملی که محدود می‌شود به خیابان‌های امام ‌خمینی (ره) ، سی‌تیر ، فردوسی و سرهنگ سخایی ، براساس مصوبه دولت در سال 84 به عنوان مجموعه موزه‌های ملی ایران شناخته و قرار شد تحت حمایت دولت قرار گیرد تا ساختمان‌هایش مرمت شوند و با نظارت میراث فرهنگی هر كدام تبدیل به یك موزه شوند ، برای همین در آن حوالی موزه‌های زیادی پیدا می‌کنید .