نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

تهران گردی ، کاخ گلستان (1)

تعداد بازدید : 204
تاریخ : 1392/02/01

نگین پایتخت
کاخ گلستان یكی از تاریخی‌ترین بناهای پایتخت است كه به تخت نشینی پادشاهان زیادی را به خود دیده است ؛ دست‌کم 7 پادشاه سلسله قاجار . از زمان شاه طهماسب صفوی ، آن‌وقت که  این قریه خوش آب و هوا گذرگاهی بود برای رسیدن به زیارت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در ری ، تهران مورد توجه قرار گرفت و دورش حصاركشی و صاحب برج و بارو شد و ارگ سلطنتی که کاخ گلستان زیر مجموعه آن بود ، شکل گرفت .
کریمخان زند در ایوان تخت مرمر که قدیمی‌ترین بنای موجود در مجموعه گلستان است ، بعد از پیروزی بر محمدحسن خان قاجار ، بارعام داد و به عنوان «وکیل‌الرعایا» زمام ایران زمین را به دست گرفت . این ایوان که از یک سنگ بسیار بزرگ مرمر یک پارچه تراش خورده ساخته شده ، همان ‌جایی است که به دستور آغا محمدخان ، فاتح کینه‌توز تاج و تخت ، پس از نبش قبر خان زند استخوان‌هایش را در آن دفن می‌کنند تا همیشه زیر پای خان قاجار باشد . کاخ گلستان محل سکونت همه هفت پادشاه سلسله قاجاری بود و در اوایل دوران رژیم پهلوی هم به عنوان اقامتگاه سلطنتی استفاده می‌شد ، اما امروزه موزه‌ای است در شمار میراث ملی ایران که هر رهگذری می‌تواند از تماشایش بهره ببرد .

خورشید عمارت‌ها
شمس ‌العماره هم از نظر نقشه ، شکل ظاهری ، آرایش داخلی ، آینه کاری‌ها ، نقاشی‌ها ، ‌گچبری‌ها ، دیوار و سقف‌های آن و هم از حیث نمایش شیوه‌های مختلف و متنوع تزیینات داخلی بناها ، در ایران بی‌نظیر است و در واقع نمونه‌ای کامل از معماری و تزیینات داخلی آن دوره از تاریخ ایران به حساب می‌آید . ‌ نمای بیرونی کاشی‌ کاری‌های منحصر به ‌فردی دارد و هر دیوار دارای طرح و رنگ ‌آمیزی خاصی است‌ . در این کاشی‌ کاری‌ها بیشتر از رنگ‌های زرد و سیاه استفاده شده که شاخصه رنگ‌های جدید کاشی کاری در این دوران در ایران ‌است . امروزه فقط طبقه نخست آن برای بازدید کنندگان قابل تماشاست . شما می‌توانید نمای داخلی‌اش را از داخل مجموعه کاخ گلستان و نمای خارجی اش را از خیابان ناصرخسرو ببینید .

تفرج در تاریخ
شما اینجا و در این فضا با امیرکبیر همگام می‌شوید ، لحظه‌های انشای فرمان مشروطه را در ذهن‌تان به تصویر می‌کشید ، چشم‌اندازتان همان می‌شود که کمال الملک می‌دید و در یک کلام ، زیبایی های کم نظیر بزرگ‌ترین شاه‌ نشین پایتخت را می‌بینید وقتی در این کاخ قدم می‌زنید و سرک می‌کشید به گوشه و کنار باغ باصفایش .
بخش‌های مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارتند از : ایوان تخت ‌مرمر ، خلوت کریمخانی ، اتاق موزه ( تالار سلام ) و حوضخانه آن ، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ، تالار برلیان یا تشریفات ، ساختمان کتابخانه ، عمارت شمس ‌العماره ، عمارت بادگیر و حوض خانه وسیع آن ، تالار الماس ، کاخ ابیض و چادر خانه .
هر کدام اینها که نام بردیم برای خودش داستانی دارد و هنرمندان بزرگی در ساختنش همت کرده اند و تماشایش شیرینی مخصوص خودش را دارد . وقت بازدید اگر راهنماها سراغتان نیامدند ، حتما شما از آنها کمک بخواهید تا دانش‌شان را در اختیارتان بگذارند . علاوه بر آن ، خواندن شرح و توضیحاتی را که پای اشیا یا در ورودی ساختمان‌ها و تالارها نوشته‌اند ، از دست ندهید .

در بین تمام دیدنی‌های کاخ گلستان اما شمس ‌العماره پر حکایت‌ترین بناهای آن است ؛ اولین بنای چند طبقه پایتخت که نامش را می‌گذارند خورشید عمارت‌ها . در اولین خیابانی که شهر به خود می‌دید و می‌شد نام خیابان رویش گذاشت ؛ خیابان ناصریه آن روز و ناصر خسروی امروز . خیابان و عمارتی که هر دو  از سر تفریح ناصرالدین شاه و  بعد از بازگشت از اولین سفرش به فرنگ ساخته شدند .
محمدحسن خان اعتماد السلطنه 10 سال پس از افتتاح این بنا ، در وصف آن در روزنامه ایران که آن ‌وقت هم متعلق به دولت بود ، می‌نویسد : "... خیابان شمس ‌العماره یكی از بهترین بناها و زیباترین کوچه‌های تهران است . این کوچه یک دروازه از آخر باغ و عمارت بادگیر و شمس‌ العماره دارد که شاه اغلب از این در سوار شده و به تفرج می‌روند .
از هر طبقه مردم در آنجا تا 3 ساعت از شب رفته مشغول گردش هستند . طرف راست کوچه ، دکاکین و خانه‌های مردم و طرف چپ دیوار « قلعه ارگ» است و در آخر منتهی می‌شود به سر در و در مدرسه مبارکه دارالفنون ، تحتانی این عمارت دواخانه‌ای است مشتمل بر هر قسم و هرجور دواهای ایرانی و فرنگی و دواسازی‌های معتبر در اینجا حاضر هستند . مرتبه فوقانی آن لابراتوار و عکاسخانه عامه ( عکاسخانه عمومی ) است که هر کس بخواهد عکس خود را بیندازد به آنجا می‌رود و عکاسان ایرانی در کمال مهارت مشغول کار می‌شوند . همه روزه جمعیتی از عموم مردم برای تحصیل دواها ، ادویه‌ و انداختن عکس به این مکان می‌آیند و انتهای این کوچه می‌رسد به دروازه بسیار عالی و ممتازی که بنایی است بسیار خوب و همه از کاشی‌های بسیار ممتاز ساخته شده که منتهی می‌شود به میدان توپخانه جدید . "