امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶20 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

تهران گردی ، کاخ گلستان (1)

تهران گردی ، کاخ گلستان (1)
268 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/02/01
: تاریخ

نگین پایتخت
کاخ گلستان یكی از تاریخی‌ترین بناهای پایتخت است كه به تخت نشینی پادشاهان زیادی را به خود دیده است ؛ دست‌کم 7 پادشاه سلسله قاجار . از زمان شاه طهماسب صفوی ، آن‌وقت که  این قریه خوش آب و هوا گذرگاهی بود برای رسیدن به زیارت حرم حضرت عبدالعظیم (ع) در ری ، تهران مورد توجه قرار گرفت و دورش حصاركشی و صاحب برج و بارو شد و ارگ سلطنتی که کاخ گلستان زیر مجموعه آن بود ، شکل گرفت .
کریمخان زند در ایوان تخت مرمر که قدیمی‌ترین بنای موجود در مجموعه گلستان است ، بعد از پیروزی بر محمدحسن خان قاجار ، بارعام داد و به عنوان «وکیل‌الرعایا» زمام ایران زمین را به دست گرفت . این ایوان که از یک سنگ بسیار بزرگ مرمر یک پارچه تراش خورده ساخته شده ، همان ‌جایی است که به دستور آغا محمدخان ، فاتح کینه‌توز تاج و تخت ، پس از نبش قبر خان زند استخوان‌هایش را در آن دفن می‌کنند تا همیشه زیر پای خان قاجار باشد . کاخ گلستان محل سکونت همه هفت پادشاه سلسله قاجاری بود و در اوایل دوران رژیم پهلوی هم به عنوان اقامتگاه سلطنتی استفاده می‌شد ، اما امروزه موزه‌ای است در شمار میراث ملی ایران که هر رهگذری می‌تواند از تماشایش بهره ببرد .

خورشید عمارت‌ها
شمس ‌العماره هم از نظر نقشه ، شکل ظاهری ، آرایش داخلی ، آینه کاری‌ها ، نقاشی‌ها ، ‌گچبری‌ها ، دیوار و سقف‌های آن و هم از حیث نمایش شیوه‌های مختلف و متنوع تزیینات داخلی بناها ، در ایران بی‌نظیر است و در واقع نمونه‌ای کامل از معماری و تزیینات داخلی آن دوره از تاریخ ایران به حساب می‌آید . ‌ نمای بیرونی کاشی‌ کاری‌های منحصر به ‌فردی دارد و هر دیوار دارای طرح و رنگ ‌آمیزی خاصی است‌ . در این کاشی‌ کاری‌ها بیشتر از رنگ‌های زرد و سیاه استفاده شده که شاخصه رنگ‌های جدید کاشی کاری در این دوران در ایران ‌است . امروزه فقط طبقه نخست آن برای بازدید کنندگان قابل تماشاست . شما می‌توانید نمای داخلی‌اش را از داخل مجموعه کاخ گلستان و نمای خارجی اش را از خیابان ناصرخسرو ببینید .

تفرج در تاریخ
شما اینجا و در این فضا با امیرکبیر همگام می‌شوید ، لحظه‌های انشای فرمان مشروطه را در ذهن‌تان به تصویر می‌کشید ، چشم‌اندازتان همان می‌شود که کمال الملک می‌دید و در یک کلام ، زیبایی های کم نظیر بزرگ‌ترین شاه‌ نشین پایتخت را می‌بینید وقتی در این کاخ قدم می‌زنید و سرک می‌کشید به گوشه و کنار باغ باصفایش .
بخش‌های مختلف این مجموعه در حال حاضر عبارتند از : ایوان تخت ‌مرمر ، خلوت کریمخانی ، اتاق موزه ( تالار سلام ) و حوضخانه آن ، تالار آینه ، تالار عاج یا سفره خانه ، تالار برلیان یا تشریفات ، ساختمان کتابخانه ، عمارت شمس ‌العماره ، عمارت بادگیر و حوض خانه وسیع آن ، تالار الماس ، کاخ ابیض و چادر خانه .
هر کدام اینها که نام بردیم برای خودش داستانی دارد و هنرمندان بزرگی در ساختنش همت کرده اند و تماشایش شیرینی مخصوص خودش را دارد . وقت بازدید اگر راهنماها سراغتان نیامدند ، حتما شما از آنها کمک بخواهید تا دانش‌شان را در اختیارتان بگذارند . علاوه بر آن ، خواندن شرح و توضیحاتی را که پای اشیا یا در ورودی ساختمان‌ها و تالارها نوشته‌اند ، از دست ندهید .

در بین تمام دیدنی‌های کاخ گلستان اما شمس ‌العماره پر حکایت‌ترین بناهای آن است ؛ اولین بنای چند طبقه پایتخت که نامش را می‌گذارند خورشید عمارت‌ها . در اولین خیابانی که شهر به خود می‌دید و می‌شد نام خیابان رویش گذاشت ؛ خیابان ناصریه آن روز و ناصر خسروی امروز . خیابان و عمارتی که هر دو  از سر تفریح ناصرالدین شاه و  بعد از بازگشت از اولین سفرش به فرنگ ساخته شدند .
محمدحسن خان اعتماد السلطنه 10 سال پس از افتتاح این بنا ، در وصف آن در روزنامه ایران که آن ‌وقت هم متعلق به دولت بود ، می‌نویسد : "... خیابان شمس ‌العماره یكی از بهترین بناها و زیباترین کوچه‌های تهران است . این کوچه یک دروازه از آخر باغ و عمارت بادگیر و شمس‌ العماره دارد که شاه اغلب از این در سوار شده و به تفرج می‌روند .
از هر طبقه مردم در آنجا تا 3 ساعت از شب رفته مشغول گردش هستند . طرف راست کوچه ، دکاکین و خانه‌های مردم و طرف چپ دیوار « قلعه ارگ» است و در آخر منتهی می‌شود به سر در و در مدرسه مبارکه دارالفنون ، تحتانی این عمارت دواخانه‌ای است مشتمل بر هر قسم و هرجور دواهای ایرانی و فرنگی و دواسازی‌های معتبر در اینجا حاضر هستند . مرتبه فوقانی آن لابراتوار و عکاسخانه عامه ( عکاسخانه عمومی ) است که هر کس بخواهد عکس خود را بیندازد به آنجا می‌رود و عکاسان ایرانی در کمال مهارت مشغول کار می‌شوند . همه روزه جمعیتی از عموم مردم برای تحصیل دواها ، ادویه‌ و انداختن عکس به این مکان می‌آیند و انتهای این کوچه می‌رسد به دروازه بسیار عالی و ممتازی که بنایی است بسیار خوب و همه از کاشی‌های بسیار ممتاز ساخته شده که منتهی می‌شود به میدان توپخانه جدید . "

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: