امروز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶21 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

تخت سلیمان ، زندان دیوها و اجنه

تخت سلیمان ، زندان دیوها و اجنه
275 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/01/31
: تاریخ

تخت سلیمان یا شهر گنجک (شیز) در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در دره سرسبز در بلندی 3000 متری ، سرشار از جاذبه‌های کم نظیر طبیعی - تاریخی واقع شده و قله 3200 متری بلقیس هم در آنجا قرار دارد .
ویرانه‌های بجا مانده از آتشکده آذرگُشنَسب ؛ آتشکده پادشاهان و جنگاوران در اطراف دریاچه ای همیشه جوشان و زیبا با دریاچه‌ای به عمق حدود 120متر ، روی صخره ای سنگی ناشی از رسوبات آهکی دریاچه ، میان برج و باروی سنگی ، آثار معماری خاص مانند چهار طاقی آتشکده و سازه های آیینی ، نیایشگاه آناهیتا ، کاخ‌های دوران ساسانی و ساختمان‌هایی مربوط به پادشاهان ایلخانی قرار دارد .

قدمت این منطقه از نظر حضور انسان‌ها در آن به 3 هزار سال قبل می‌رسد . این منطقه به عنوان چهارمین اثر ایرانی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است .
در این مجموعه بی نظیر تاریخی آثاری از اوایل دوره ساسانی تا دوره ایلخانان مغول شناسایی شده است .
روند شكل گیری كوه‌های رسوبی در منطقه تخت سلیمان روندی طبیعی ، مربوط به شكل خاص زمین و نوع املاح موجود در آب چشمه های منطقه است .
این منطقه شهری است که بنا به نوشته های کهن ، زادگاه زرتشت است . گیتا نویسان عرب آن را «شیز» گفته اند . گذشته نگاران رومی و یونانی «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفی آن را به زبان مغولان «ستوریق» نامیده است . امروزه تمام این اثر را تخت سلیمان می‌نامند .

آب دریاچه سحرآمیز و باشکوه تخت سلیمان در همه فصل‌های سال یکسان است و کسی نمی تواند به عمق آن دست پیدا کند .
مجموعه تخت سلیمان در سال 1382 به عنوان چهارمین اثر باستانی ایران در یونسکو ثبت شد و پس از ثبت پرسپولیس ، نیایشگاه چغازنبیل و میدان نقش جهان اصفهان در سال 1358 سکوت ایران را شکست .
در فاصله 20 کیلومتری تخت سلیمان  دریاچه ای سحرآمیز وجود دارد که جزیره‌ای روی آن شناور است . قطر دریاچه 80 متر و قطر جزیره شناور روی آن 60 متر است . وزش باد ، هر روز دو بار این جزیره را از این سو به آن سو جابجا می کند ؛ نام این جزیره شناور «چملی» است .

در 3 کیلومتری غرب تخت سلیمان ، کوه مخروطی میان تهی وجود دارد که هزاران سال پیش ، بر اثر وقوع آتش فشان شکل گرفته است . محلی‌ها این کوه زیبا را زندان سلیمان یا زندان دیو می‌شناسند . این افراد معتقد هستند حضرت سلیمان دیوهایی که از فرمانش سرپیچی می کردند در این کوه زندانی می‌کرده است .
برای رفتن به این منطقه می توانید از مسیرهای زنجان و تکاب حرکت کنید . اگر فقط قصد دیدن تخت سلیمان را دارید از مسیر تکاب بروید . تخت سلیمان 24 کیلومتر بعد از تکاب قرار دارد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: