امروز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶21 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

باداب سورت ، اسرارآمیزترین نقطه زمین در ساری

باداب سورت ، اسرارآمیزترین نقطه زمین در ساری
267 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/01/31
: تاریخ

فکر کنید روی صخره های نارنجی رنگی قدم می زنید که لایه لایه زمین را بالا رفته اند و آب از بلورهای سنگی شان چکه می کند . رو که بر می گردانید ، پشت سرتان زمین لایه لایه سبز آبی است . کمی آن طرف تر ، لایه لایه زرد . فکر کنید مشتتان را زیر یکی از قندیل های سنگی گرفته اید و آب صخره ها را مزه مزه می کنید ؛ ترش ، خنک ، متفاوت ! بعد یکی پیدا شود و از جادویی بودن این معجون زرد رنگ بگوید که شفای بیماری هاست و دوای دو هزار درد ! برای سفر به چنین سرزمین شگفت انگیزی حاضرید چه بهایی را بپردازید ؟

مشابه این چشمه ها تنها در سه کشور ترکیه ، امریکا و نیوزلند وجود دارد که اتفاقا برخلاف باداب سورت که در کشور ما در حد یک چشمه محلی باقی مانده ، از توریستی ترین جاذبه های طبیعی این کشورها محسوب می شوند .
یک بلیط به مقصد ساری کفایت می کند تا اسرارآمیزترین نقطه زمین را ببینید . اینجا سرزمین عجایب است . جایی که طبیعت ، بازی رنگ ها و سنگ ها را بهانه چند قرن شگفت زدگی انسان ها قرار داده است . کافی است پایتان به چشمه های آب معدنی باداب سورت برسد تا این تابلوی اسرارآمیز را مقابل چشمانتان ببینید . پدیده حیرت آوری که در 68 كیلومتری شمال دامغان و 7 كیلومتری غرب روستای بادله قرار گرفته و دومین اثر میراث طبیعی ثبت شده ایران به شمار می رود .

باداب سورت دو چشمه دارد . با آب هایی که هر کدام رنگ ، بو و مزه خودشان را دارند . یكی شور شور و دیگری ترش و شیرین !
چشمه شور باداب سورت استخر آبی كوچكی است كه معمولا در تابستان برای آب تنی استفاده می شود و درمان دردهای كمر ، پا ، روماتیسم ، میگرن و امراض پوستی را به میهمانانش هدیه می دهد . روستائیان سنگ های این صخره ها را داخل آتش می گذارند و وقتی خوب داغ شدند ، آنها را در آب گوگردی قرار می دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می كنند .

اما چشمه دیگر باداب سورت كه در نزدیکی این چشمه قرار گرفته ، با آب زرد و نارنجی رنگش که از صخره ها نشت می کند ، اكسید آهن را قعر صخره ها به زمین می آورد . آب های رسوبی این دو چشمه هزاران سال است که از كوه سرازیر می شوند و ده ها حوضچه كوچك رنگین را در دل صخره ها پر می کنند . حوضچه هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آنها سر ذوقتان می آورد و باور طبیعی بودن منطقه را برایتان دشوار می کند . اما اگر خوش شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب سورت ببینید ، از این هم شگفت زده تر می شوید ! تلالو خورشید در حوضچه ها و انعكاس نور آنها در سایه روشن طبیعت شاید زیباترین صحنه ای باشد که در عمرتان دیده اید .

چشمه های کهنسال
چشمه آب معدنی بادآب سورت نوعی ژئو پارك است که در ارتفاع 1841 متری از سطح دریا قرار گرفته است . برای دیدن این چشمه ، باید به شهرستان ساری ، بخش چهاردانگه ، دهستان پشت كوه سفر کنید یا از جاده شهمیرزاد (سمنان) - ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و در 35 كیلومتری كیاسر به سمت روستای اورست و مالخاست بروید . از اینجا به بعد ، 25 كیلومتر جاده فرعی پیش روی شماست که ظاهرا آسفالت چندان مناسبی هم ندارد . هر چند که جاده های استان سمنان مسافت کمتری دارد و ایمن تر هستند اما در مقابل ، جاده های استان مازندران (محور کیاسر) به مراتب زیباترند و به عنوان طولانی ترین جاده جنگلی کشور لقب گرفته اند که گذر از آن خالی از لطف نیست .

این چشمه که همزمان با آخرین چین خوردگی های البرز در دوران چهارم زمین شناسی شكل گرفته ، از شمال با ارتفاعات و تپه های پوشیده از جنگلهای سوزنی برگ ، از جنوب با دره ، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته ای و درختچه و از غرب با معدن سنگ های تزئینی احاطه شده است .
اما باداب سورت به همین جا ختم نمی شود . اگر در امتداد این چشمه ها صدها متر به سمت شمال بروید ، در ارتفاعات به باداب سورت قدیمی می رسید که البته از سال ها پیش خشک شده است اما آثار شگفت انگیز آن هنوز هم پابرجاست . غیر از این ، باداب سورت دیگری هم وجود دارد که به باداب سورت کوچک یا شورسر معروف است .
این چشمه بسیار کوچک که در روستای اروست قرار گرفته ، خواص درمانی بسیار بیشتری دارد و یکی از گردشگر پذیرترین نواحی روستای اروست به حساب می آید .

اسم و رسم چشمه ها
اگر معنای باداب سورت را از محلی های این چشمه بپرسید ، برایتان خواهند گفت که باداب به معنی آب گاز دار است و سورت به معنای شدت اثر و این کلمه روی هم رفته معنای اثر آب گازدار را خواهد داد . با این حال ، این چشمه ها در ایران به چشمه های طلایی یا قصر طلایی معروف شده اند که نامشان را از رنگ زرد و نارنجی شان وام گرفته اند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: