امروز سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶26 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

فروش سکه‌های باستانی ایران در شهرهای عراق

فروش سکه‌های باستانی ایران در شهرهای عراق
213 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1392/01/27
: تاریخ

در حالي كه وزير گردشگري و آثار باستاني عراق از قاچاق اموال منقول ميراث‌ فرهنگي و نسخ خطي اين كشور به ايران سخن به ميان آورده است ، معاون ميراث فرهنگي ايران نيز معتقد است كه مستنداتي مبني بر خريد و فروش سكه‌هاي باستاني ايران در برخي شهرهاي عراق در دست دارد . به گزارش ايرنا ، «لواء عبدالصاحب سميسم» ، وزير گردشگري و آثار باستاني عراق كه به ايران سفر كرده است ، در جريان ديدار با مسئولان ايراني موضوع قاچاق اشياي عتيقه و نسخ خطي اين كشور به ايران را مطرح و تاكيد كرد كه مستنداتي نيز در اين زمينه در دست دارد .

هر چند مقامات ميراث فرهنگي ايران نيز اين موضوع را پذيرفته‌اند و بر اين باورند كه قاچاقچيان اشياي عتيقه در همه جا حضور دارند و ممكن است برخي آثار عراقي به دليل نظارت ناكافي در مرزهاي عراق به اين سو آورده شده باشد ، اما معتقدند كه بايد موضوع قاچاق اموال منقول ميراث فرهنگي را به شكلي دو جانبه مورد واكاوي قرار داد تا منافع دو كشور حفظ شود .

لواء سميسم در جريان سفر به ايران در اين باره اظهار كرد : آثار باستاني و نسخ خطي عراق در دوران سقوط رژيم بعث عراق ربوده شد و ما اطلاعات موثقي داريم كه به ايران آورده شده است .
وي با تاكيد بر اين‌ كه قاچاقچيان در همه جا هستند ، گفت : عراق طولاني‌ترين مرز را با ايران دارد و اطلاعات ما نشان مي‌دهد كه برخي از اين آثار به ايران آورده شده است .

اين وزير عراقي بر امضاي تفاهم‌نامه‌اي با مسئولان ايراني در زمينه استرداد اموال ميراث فرهنگي تاكيد دارد و بر اين باور است كه با تعامل دو كشور مي‌توان آثار باستاني عراق را به مردم اين كشور باز گرداند .
سيدمسعود علويان صدر ، معاون ميراث فرهنگي سازمان ميراث فرهنگي تاكيد كرد كه ايران نيز چنين ادعايي را درباره عراق دارد و بر اين باور است كه بخشي از اشياي قاچاق شده به عراق برده شده‌اند .

وي افزود : چندي پيش اطلاعات موثقي به دست آمد مبني بر اين ‌كه سكه‌هاي تاريخي ايران در يكي از شهرهاي عراق مبادله شده است .
به گفته علويان صدر ، حمله آمريكا و همپيمانانش به عراق سبب گسترش ناامني در اين كشور شد كه فضاي مناسبي را براي فعاليت قاچاقچيان اشياي عتيقه فراهم كرده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: