امروز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶21 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

دهکده توریستی 4 هزار ساله ایرانی

دهکده توریستی 4 هزار ساله ایرانی
259 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/24
: تاریخ

بدون شک این روستا از زیباترین مناطقی است که تا به حال و در همه عمرتان دیده اید . روستای 4 هزار ساله ای که همه زیبایی هایش را جایی میان دره های البرز مرکزی در جنوب دریای خزر و میان کوه ها پنهان کرده است و خودش را تنها به کسانی نشان می دهد که به سراغش می روند.
روستایی که فرهنگسرا و موزه مردم شناسی دارد و اهالی می گویند هرگز دزد نداشته است . روستایی که عده ای می گویند گذرگاه رستم قهرمان شاهنامه فردوسی بوده است . در خانه ها حتی در 9 ماه از سال که خالی از سکنه است باز است . مردم این روستا در مهمان نوازی شهره اند و جمعیت روستا در ماه های گرم سال بیشتر از ماه‌های سرد سال است .

روستای کندلوس در منطقه کجور نوشهر در استان مازندارن قرار دارد و یکی از روستاهای دارای بافت ارزشمند و از مناطق نمونه گردشگری کشور است.
خانه های قدیمی با نمایی از چوب ، سقف های چوبی ، پنجره های کوچک زیبا ، دیوارهای کاه گلی و کوچه های سنگ فرش شده ، چشمه های آب معدنی و نهرهای جاری نمای روستای کندلوس را می سازند .

موزه مردم شناسی این روستا دارای آثار ارزشمندی است که آن را از سایر موزه های کشور مسثتنی می سازد . این مجموعه برای زنده نگاه داشتن فرهنگ ، هنر و سنت های زیبای مردم کجور تاسیس شده است .
دهکده توریستی کندلوس در منطقه كجور مازندران تمدن های بسیاری را در دورهای مختلف تاریخی به خود دیده است . در این دهکده آثاری از تمدن قبل از میلاد ، تمدن ایران قبل از اسلام و تمدن ایران بعد از اسلام دیده شده است . زنان کندلوسی جاجیم ، جوراب ، دستكش و بلوز پشمی می بافند ، گندم آسیاب می کنند ، سبزی خوردن می کارند ، شیر گاوها را می دوشند و هیزم می شکنند .

برای رسیدن به موزه دهکده باید از میان كوچه های باریك و سنگفرش روستا بگذرید . البته در این مسیر حتما زمانی را صرف دیدن خانه های منحصر به فرد و سرشار از خاطره و تاریخ این روستا می کنید .
"کمال الملک" در سفری که به همراه ناصر الدین شاه به این روستا داشته است ، تابلویی از این دهکده نقاشی کرده است که در حال حاضر در "کاخ موزه صاحبقرانیه" قرار دارد . برای رسیدن به این روستا از مسیر کندوان حرکت کنید ، این مسیر در کیلومتر 25 جاده چالوس به کرج بعد از عبور از دو راهی کجور و طی کردن مسافتی در حدود 35 کیلومتر به دهکده کندلوس می رسد .

7 كیلومتر بعد از مرزن آباد به دو راهی كجور می رسید ، در این راه فرعی بعد از طی کردن حدود ۴۲ كیلومتر مسیر كوهستانی به روستای كندلوس می رسید .
اگر به کندلوس سفر کردید حتما به موزه گیاهان دارویی این روستای ارزشمند سر بزنید . مجموعه کشاورزی که به کار كشت ، تولید و بسته بندی گیاهان اصلی دارویی ، معطر و روغن های گیاهی مشغول است . اهمیت این مجموعه جدا از این موارد به دلیل کاشت گیاه ژنتیک های ارزشمند در آن است . مردم روستای کندلوس ، به زبان مازندرانی (کجوری) حرف می زنند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: