امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶20 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

دریاچه گهر در دل سنگ ها

دریاچه گهر در دل سنگ ها
269 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/23
: تاریخ

در 25 كیلومتری جنوب غربی شهر درود خرم آباد و در ارتفاع 2250 متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که نامش گهر است . گهر در واقع شامل دو دریاچه به نام‌های گهر بزرگ (كله گهر) و گهر كوچك (كره گهر) است كه به‌ طور تقریبی 100 هكتار وسعت دارند . این دریاچه 30 میلیون ساله حاصل زلزله در بین رشته‌ كوه‌های اشترانكوه است كه به لحاظ پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت خاصی برخوردار است .
فصل سفر به دریاچه از نظر آب و هوایی تابستان است . هر ساله از 15 خرداد منطقه برای بازدید طبیعت گردان باز می‌شود ؛ اما قبل از آن امكان ورود به منطقه نیست . البته باید در نظر داشت كه در این فصل به ‌دلیل آب و هوای مناسب و هم‌ چنین تعطیلات ، آرامش و پاكیزگی منطقه كمی مختل می‌شود . در زمستان نیز می‌توان به منطقه سفر كرد كه این مورد تنها برای افراد دارای تجربه و تجهیزات كوهنوردی توصیه می شود .

اما زیبایی خیره كننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه ، انبوهی از مردم لرستان ، استان های اطراف و دیگر نقاط كشور ، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری كنند . این دریاچه در نزد کشورهای خارجی بنام دریاچه ایران مشهور است .
اما عمومی‌ترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر درود به طرف روستای در‌ آستانه (امامزاده پیر والی) و سپس چشمه خیه (خرم) است . از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 كیلومتر جاده آسفالته است . از این ‌جا به بعد راه بسته می‌شود و می‌توانید خودرو خود را در محلی كه به همین منظور تدارك دیده شده است پارك کنید .

حالا برای حمل وسایل دو راه دارید ؛ یا اینكه آنها را خودتان حمل كنید كه به این ترتیب هر چه سبك‌تر باشید ، راحت‌تر مسیر را طی خواهید كرد و یا اینكه بارهای خود را با الاغ یا قاطر كه توسط افراد محلی در اختیارتان قرار می‌گیرد ، حمل نمایید . شاید در نگاه اول این راه حل خوب به‌ نظر آید اما بد نیست بدانید كرایه خر برای هر بار طی مسیر 30 هزار تومان و قاطر 40 هزار تومان است .
بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه می رسید . محیط اطراف دریاچه به‌ طور كلی صخره‌ای و غیرقابل چادر زدن است و تنها بخش كوچكی در قسمت شمال غربی دریاچه ساحلی است و درختانی در كنار آن روییده‌اند . یكی از علل تراكم جمعیت هم همین منطقه كوچك قابل چادر زدن است .

یكی از تصمیمات خوبی كه از سوی پایگاه محیط زیست منطقه جهت حفظ زیست بوم (اكو سیستم) این دریاچه اتخاذ شده است برقراری محدودیت ماهیگیری‌ در دریاچه‌ است ؛ به گونه‌ای كه در فصل جفت‌گیری و تخم‌ریزی ماهیان (فصل بهار) ماهیگیری ممنوع است و در دیگر فصول تنها با اخذ مجوز ماهیگیری از پایگاه محیط زیست امكان‌پذیر است . هر مجوز به ازای صید 5 ماهی ارائه می‌شود و در صورت كشف ماهیگیری بدون مجوز وسایل ماهیگیری ضبط و جریمه نقدی اعمال می‌شود . بد نیست بدانید كه دریاچه دارای مجموعه ای از گونه‌های ماهیان سردآبی نظیر قزل آلا ، ماهی رنگین كمان ، ماهی خال قرمز و ... است .
اگر تصمیم به سفر به دریاچه گهر دارید این نكته كلیدی را فراموش نكنید كه برداشتن لوازم سبك وزن در طول سفر سبب لذت بردن شما خواهد بود . اگر چه تصور خوردن كباب در كنار ساحل زیبا و دل‌انگیز دریاچه بسیار وسوسه‌كننده است ، اما هر گاه به این فكر افتادید فورا به یاد آورید كه 18 كیلومتر راه كوهستانی در پیش دارید كه می‌تواند هر فرد ولو تنومند و نیرومند را بی طاقت كند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: