نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

دریاچه گهر در دل سنگ ها

تعداد بازدید : 248
تاریخ : 1391/12/23

در 25 كیلومتری جنوب غربی شهر درود خرم آباد و در ارتفاع 2250 متری از سطح دریا دریاچه ای وجود دارد که نامش گهر است . گهر در واقع شامل دو دریاچه به نام‌های گهر بزرگ (كله گهر) و گهر كوچك (كره گهر) است كه به‌ طور تقریبی 100 هكتار وسعت دارند . این دریاچه 30 میلیون ساله حاصل زلزله در بین رشته‌ كوه‌های اشترانكوه است كه به لحاظ پوشش گیاهی و جانوری از اهمیت خاصی برخوردار است .
فصل سفر به دریاچه از نظر آب و هوایی تابستان است . هر ساله از 15 خرداد منطقه برای بازدید طبیعت گردان باز می‌شود ؛ اما قبل از آن امكان ورود به منطقه نیست . البته باید در نظر داشت كه در این فصل به ‌دلیل آب و هوای مناسب و هم‌ چنین تعطیلات ، آرامش و پاكیزگی منطقه كمی مختل می‌شود . در زمستان نیز می‌توان به منطقه سفر كرد كه این مورد تنها برای افراد دارای تجربه و تجهیزات كوهنوردی توصیه می شود .

اما زیبایی خیره كننده و چشم اندازهای بدیع دریاچه سبب شده هر ساله با وجود سختی راه ، انبوهی از مردم لرستان ، استان های اطراف و دیگر نقاط كشور ، با پای پیاده یا سواره به دیدن دریاچه و زیبایی های آن بروند و چند روزی از اوقات فراغت خود را در آنجا سپری كنند . این دریاچه در نزد کشورهای خارجی بنام دریاچه ایران مشهور است .
اما عمومی‌ترین راه دسترسی به دریاچه گهر از مسیر شهر درود به طرف روستای در‌ آستانه (امامزاده پیر والی) و سپس چشمه خیه (خرم) است . از شهر درود تا چشمه خیه حدود 17 كیلومتر جاده آسفالته است . از این ‌جا به بعد راه بسته می‌شود و می‌توانید خودرو خود را در محلی كه به همین منظور تدارك دیده شده است پارك کنید .

حالا برای حمل وسایل دو راه دارید ؛ یا اینكه آنها را خودتان حمل كنید كه به این ترتیب هر چه سبك‌تر باشید ، راحت‌تر مسیر را طی خواهید كرد و یا اینكه بارهای خود را با الاغ یا قاطر كه توسط افراد محلی در اختیارتان قرار می‌گیرد ، حمل نمایید . شاید در نگاه اول این راه حل خوب به‌ نظر آید اما بد نیست بدانید كرایه خر برای هر بار طی مسیر 30 هزار تومان و قاطر 40 هزار تومان است .
بعد از طی مسافتی نسبتا طولانی به دریاچه می رسید . محیط اطراف دریاچه به‌ طور كلی صخره‌ای و غیرقابل چادر زدن است و تنها بخش كوچكی در قسمت شمال غربی دریاچه ساحلی است و درختانی در كنار آن روییده‌اند . یكی از علل تراكم جمعیت هم همین منطقه كوچك قابل چادر زدن است .

یكی از تصمیمات خوبی كه از سوی پایگاه محیط زیست منطقه جهت حفظ زیست بوم (اكو سیستم) این دریاچه اتخاذ شده است برقراری محدودیت ماهیگیری‌ در دریاچه‌ است ؛ به گونه‌ای كه در فصل جفت‌گیری و تخم‌ریزی ماهیان (فصل بهار) ماهیگیری ممنوع است و در دیگر فصول تنها با اخذ مجوز ماهیگیری از پایگاه محیط زیست امكان‌پذیر است . هر مجوز به ازای صید 5 ماهی ارائه می‌شود و در صورت كشف ماهیگیری بدون مجوز وسایل ماهیگیری ضبط و جریمه نقدی اعمال می‌شود . بد نیست بدانید كه دریاچه دارای مجموعه ای از گونه‌های ماهیان سردآبی نظیر قزل آلا ، ماهی رنگین كمان ، ماهی خال قرمز و ... است .
اگر تصمیم به سفر به دریاچه گهر دارید این نكته كلیدی را فراموش نكنید كه برداشتن لوازم سبك وزن در طول سفر سبب لذت بردن شما خواهد بود . اگر چه تصور خوردن كباب در كنار ساحل زیبا و دل‌انگیز دریاچه بسیار وسوسه‌كننده است ، اما هر گاه به این فكر افتادید فورا به یاد آورید كه 18 كیلومتر راه كوهستانی در پیش دارید كه می‌تواند هر فرد ولو تنومند و نیرومند را بی طاقت كند .