امروز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶18 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

بی خوابی با شفق قطب شمال

بی خوابی با شفق قطب شمال
280 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/20
: تاریخ

شفق یا سرخی قطبی یکی از پدیده‌های جوی کرهٔ زمین است . (به زبان پارسی : سرخی خورشید در سپیده دم - سرخی کرانه آفتاب) شفق‌های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می‌شوند . که معمولاً در شب و در عرض‌های جغرافیایی قطبی به چشم می‌خورند . آنها در [یونوسفر] تشکیل می‌شوند و سپیده دم قطبی قابل مشاهده هستند . در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق‌های شمالی نیز گفته می‌شود که این نام بر گرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده‌دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد .
به شفق‌های قطبی ، نور قطب شمال هم گفته می‌شود زیرا آنها فقط در نیم کرهٔ شمالی رویت می‌شوند و هر چقدر به قطب شمال نزدیک می‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری می‌رود که بتوانید آنها را ببینید به طور مثال در شهرهای شمالی کانادا که بسیار نزدیک به قطب هستند امکان رویت آنها بسیار زیاد است .

شفق‌های قطبی در نزدیکی قطب مغناطیسی شمالی ممکن است خیلی بالا باشد ولی در افق شمالی به صورت سبز بر افروخته و در صورد طلوع خورشید به صورت قرمز کمرنگ دیده می‌شود . شفق‌های قطبی معمولاً از سپتامبر تا اکتبر و از مارس تا آوریل اتفاق می‌افتند . بعضی از قبایل کانادایی به این پدیده رقص ارواح می‌گویند .
در قطب جنوب نیز این اتفاق می‌افتد ولی فقط در جنوبی‌ترین عرض جغرافیایی قابل رویت است . و گاهی اوقات در آمریکای جنوبی و استرالیا (استرالیا در زبان لاتین به معنی جنوب است) . بنجامین فرانکلین اولین کسی بود که به شفق‌های قطبی توجه نشان داد . در تئوری او علت وقوع شفق‌های قطبی این انتقال نور در مرکز بار الکتریکی در سرزمینهای قطبی توسط برف و رطوبت شدت می‌گیرد ، بود .

نیروهای لورنتس که موجب انحراف مسیر الکترونها در میدان های مغناطیسی می‌شود در بسیاری از پدیده‌های طبیعی تجلی می‌یابند و فقط با یاری گرفتن از این نیروها توضیح آنها ممکن است . یکی از تماشایی‌ترین و با شکوهترین پدیده‌ها از این نوع شفق قطبی است ، که مشخصه عرضهای جغرافیایی بالا ، نزدیکیهای شمال یا جنوب مدار قطبی است . پدیده شگفت آور و زیبایی که در طول شب قطبی طولانی در آسمان دیده می‌شود . آسمان تابان می‌شود و نقشهایی با رنگها و شکلهای گوناگون دیده می‌شود .
گاهی دارای شکل کمان یکنواخت ، ساکن یا تپنده است و گاهی عبارت است از شمار زیادی پرتو با طول موجهای متفاوت ، که مانند پرده‌ها و نوارها بازی می‌کنند و پیچ و تاب می‌خورند . رنگ تابانی از سبز مایل به زرد به سرخ و بنفش مایل به خاکستری تغییر می‌کند . طبیعت و منشأ شفقهای قطبی زمان درازی به کلی پوشیده مانده بود . تا اینکه به تازگی برای این راز توضیح رضایت بخشی پیدا شد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: