امروز دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶21 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

تالش ، تابلویی از زیبایی های آفرینش

تالش ، تابلویی از زیبایی های آفرینش
292 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/20
: تاریخ

شهرستان تالش با مساحتی حدود ۲۳۷۳ کیلومتر مربع که در شمال غرب گیلان قرار دارد . تالش در اصل نام یکی از تیره‌های آریایی است که سکونتگاه اصلی آن‌ها در البرز غربی از جنوب شرقی جمهوری آذربایجان آغاز شده و تا شمال غربی استان گیلان و استان اردبیل ادامه دارد .
تالشی ها در استان گیلان زبان خود را حفظ کرده‌اند . منطقه شمالی تالش ولایت گشتاسفی (تالش گشتاسبی) نامیده می‌شد که امروزه در جمهوری آذربایجان قرار دارد .

تالش ایران  که نام خود را از قوم تالش گرفته و به استناد منابع و شواهد بسیار ، بازمانده اقوام کادوس باستان و از همسایگان دیرین قوم گیل می‌باشد ، از غرب به استان اردبیل ، از شمال به آستارا و از جنوب به رضوانشهر و ماسال و از شرق به دریای خزر و انزلی محدود شده و شامل شهرهای پره سر ، ماسال ، رضوانشهر و عنبران می‌باشد .
از محصولات تولید شده در تالش می‌توان به برنج ، توتون و مرکبات اشاره کرد . این تنوع و فراوانی محصولات سبب شده که تالش بازارهای هفتگی پر رونقی داشته باشد . از آن جمله می‌توان به یکشنبه بازار چوبر که اختصاص به معاملات دام دارد ، پنجشنبه بازار شاندرمن که در آن انواع نهالها ، دست ساخته‌های پشمی و نخی و فرآورده‌های محلی مواد غذایی عرضه می‌شود همچنین می‌توان به چهارشنبه بازار رضوانشهر و پنجشنبه بازار هشتپر اشاره کرد که در آن اغلب زنان و مردان با لباسهای محلی حاضر شده و محصولات منطقه‌ای خود شامل برنج ، انواع سبزیها و میوه‌های درختی را به فروش می‌رسانند .

شالیزارهای تالش با چشم انداز زیبا - کاخ سبز سردار امجد در هشتپر تالش- کاخ میر احمد خان تالشخان اف در لنکران (مرکز تالشخانات در قرن ۱۸و جدا شده از ایران) - جاده گیسوم تالش - پارک ملی هیراکانا واقع در جمهوری آذربایجان مابین آستارا و لنکران - یاناربلاق یا چشمه سوزان در منطقه آرچیوان نزدیک آستارای جمهوری اذربایجان و روستای تاریخی آق اولر و ییلاق مریان که همه ساله پذیرای میلیونها ایرانی و جهانگرد می‌باشد دیده می‌شود . جاده‌های تالش در ایران از بالاترین درصد تصادفات (طبق آمار منتشره از راهنمایی و رانندگی ایران) برخوردار است .
منطقه زيباي تالش در ابعاد مختلف ظرفيتها و توانمندي هاي بالايي دارد که تاکنون به اهميت آن پي برده شده اما توجه چندانی به این ظرفیت ها صورت نگرفته است . يکي از موهبتهاي طبيعي تالش زيبايي هاي سحر انگيز و طبيعت بکر آن است . اما آنچه باعث شهرت تالش شده دشت شقایق های وحشی این ناحیه است که در نوع خود بی نظیر است .

از ديرباز دامنه هاي کوهستاني تالش در ماههاي ارديبهشت و خرداد هر سال با دامني گسترده از گلهاي وحشي کوهستان و به خصوص شقايق ، جاذب هزاران گردشگر بوده است . متاسفانه عدم توجه مسئولان و بی دقتی برخی از گردشگران ادامه حیات این دشت زیبا را با دشواری هایی روبرو کرده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: