امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

گرجستان ، مقصد جدید گردشگران ایرانی

گرجستان ، مقصد جدید گردشگران ایرانی
211 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/19
: تاریخ

لختی آرامش در کنار سواحل خزر برای یک ایرانی حدود 600 تا 800 هزار تومان آب می‌خورد . حال همین استراحت چند روزه در برخی کشورهای همسایه کمتر از این عدد تمام می‌شود . گرجستان از این دست مقاصد است که برنامه ویژه‌ای برای جذب گردشگران ایرانی تدارک دیده است .
در شرایطی که واحدهای خدماتی گردشگری در ایران میلی به رقابت با هم ندارند که در نهایت به کاهش قیمت و افزایش کیفیت خدمات شود ؛ همسایگان غربی و شمال‌ غربی ما ، در رقابت برای جذب گردشگران ایرانی گوی سبقت از هم ربوده‌اند و هر روز مقاصدی جدید با امکاناتی بیشتر و قیمتی ارزانتر ارائه می‌کنند .

از مقاصد ارزان ‌قیمت جدیدی که در عرصه رقابت برای جذب گردشگران ایرانی وارد شده ، کشور گرجستان در همسایگی ارمنستان و ترکیه است . مقصد عمده مسافران ایرانی نیز که عازم گرجستان می‌شوند بندر باتومی در جنوب غربی گرجستان و هم‌ مرز با ترکیه است .
بندر باتومی با داشتن حدود 140000 نفر جمعیت در کنار دریای سیاه قرار دارد و مرکز خود مختاری آجاریا در گرجستان است . در دوره رومی ها بندر تجاری مهمی بود که "باتوسی" خوانده می شد ، باتوسی به معنای جای ژرف است و دلیل نام گذاری ، وجود آب‌های ژرف در این لنگرگاه بوده است .

در دوره هخامنشی بخشی از یک ساتراپ هخامنشی بود ، یوستی نیانوس آن جا را تصرف کرد و بخشی از روم شرقی شد ، در سده 7 حبیب بن مسلمه آن را به خلافت اسلامی اضافه کرد ، در سده 10 گرجی ها آن را تصرف کردند ، در سده 15 به تصرف عثمانی درآمد ، در 1878 روس ها عثمانی را در باتومی شکست دادند و آن را به قلمرو تزاری اضافه کردند ، از 1900 میلادی که نخستین خط لوله نفتی جهان یعنی باکو - باتومی کشیده شد توسعه بیشتری پیدا کرد ، در 1918 عثمانی ها و در 1919 انگلیسی ها آن را تصرف کردند ، از 1921 تا فروپاشی اتحاد شوروی مرکز جمهوری سوسیالیستی آجارستان شد .

چالوس 600 هزار تومان ؛ باتومی 400 هزار تومان
شاید دلیل اصلی رغبت ایرانی‌ها برای سفر به بندر باتومی ، ‌قیمت این سفر است که در قیاس با بسیاری از مقاصد گردشگری در داخل ایران ارزانتر است . امکان سفر زمینی از تهران به بندر باتومی این ارزانی را دو چندان کرده و اعمال قانون لغو روادید از سوی دولت گرجستان ، اشتیاق طرفداران سفر ارزان را برای عزیمت به این کشور بیشتر کرده است .
هزینه سفر زمینی به بندر باتومی و چهار شب اقامت در یک هتل سه ستاره که از نظر کیفیت به هتل‌های چهار ستاره وطنی پهلو می‌زند با احتساب خورد و خوراک کمتر از 400 هزار تومان است . 150 هزار تومان بلیت اتبوس تهران ـ باتومی ، هتل‌های سه ستاره با صبحانه برای یک شب 25 هزار تومان به همراه هزینه وعده‌های غذایی که برای یک نفر هر وعده کمتر از 10 هزار تومان می‌شود ، ریز هزینه‌های این سفر است .

اما همین سفر به سواحل خزر در مازندران به 600 هزار تومان بالغ خواهد شد . هزینه یک شب اقامت در اتاق یک هتل دو یا سه ستاره به همراه صبحانه در مازندران در روزهای تعطیل بین 100 تا 150 هزار تومان است . چهار شب اقامت با هزینه رفت آمد (با خودروی شخصی 70 تا صد هزار تومان ، با اتوبوس برای هر نفر رفت و برگشت 40 هزار تومان) برای هر نفر به بالای 500 هزار تومان بالغ می‌شود . چنانکه به این رقم 8 وعده غذایی را هم که رستوران‌های مازندران برای هر نفر کمتر 15 هزار تمان نمی‌شود را هم اضافه کنید به رقمی حدود 600 هزار تومان خواهید رسید .
یادآور می‌شود تمامی هزینه‌ها از مبدا تهران محاسبه شده است . این در حالی است که سفر به کشورهای همسایه برای ساکنان شمال ‌غرب ایران ارزان‌تر تمام می‌شود سفر به مازندران برای ساکنان مناطق مرکزی ایران ، گرانتر .
مقایسه این ارقام ، شاید گواهی باشد بر این مدعا که گردشگری در ایران گران است و پاسخی بر چرایی تمایل روزافزون ایرانی‌ها برای سفر کشورهای همسایه  .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: