امروز چهار شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۶20 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

گرمترین نقطه کره زمین در ایران

گرمترین نقطه کره زمین در ایران
206 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/19
: تاریخ

تپه "گندم برشته" یا "گندم بریان" در گویش شهدادی‌ها به "ماه كره زمین" و یا "ریگ سوخته" هم معروف است چرا که سطح تپه از گدازه‌های سیاه رنگ پوشیده شده است .
80 کیلومتر که از شهداد (بیرجند) به سمت شمال بروید تپه ای زیبا نمایان می‌شود که از پایین تا بالای سطح تپه را سنگ‌های آتشفشانی و سیاه پوشانده‌اند . روی تپه هموارتر و صاف است و تا چشم كار می‌كند از سنگ‌های سیاه پوشیده شده است .

این توصیفات "تپه گندم بریان" است . اما چرا گندم بریان ؟ گفته میشود كاروان‌های شتر تا دهه ۱۳۳۰ از مسیر كویر لوت به شهداد و خراسان میرفته‌اند که كاروانی مجبور به خالی كردن بار گندم خود در این محل شده است . پس از چند روز كه از شهداد شترهای تازه نفس برای حمل گندم و ادامه مسیر می‌آورند مشاهده كردند گندم‌هایشان حالت برشته ، بو داده شده یا بریان پیدا كرده است و آن زمان به این تپه گندم بریان می‌گویند . البته این تپه در گویش شهدادی‌ها به "ماه كره زمین" و یا "ریگ سوخته" هم معروف است چرا که سطح تپه از گدازه های سیاه رنگ كاملا پوشیده شده است .

تپه گندم بریان در سمت راست رود شور قرار دارد و در حال حاضر امكان عبور از رود شور در نزدیكی گندم بریان با خودرو وجود ندارد . جریان آب و باتلاقی بودن آن باعث به گل نشستن خودروها می‌شود و باید حدود چهار كیلومتر آخر را پیاده رفت تا به تپه رسید .
در گندم بریان ، در منطقه‌ای به ‌طول 200 كیلومتر و عرض 150 كیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌كند و شرایط به‌ گونه‌‌ای است كه امكان زیست هیچ گیاه یا حیوانی وجود ندارد . برخی کارشناسان محیط زیست معتقدند در این منطقه حتی باكتری هم امكان حیات ندارد چرا که گاو و گوسفند مرده‌ای كه توسط كامیون‌های عبوری در گندم بریان رها شده بودند تجزیه نشده و نگندیده بودند بلكه فقط در اثر حرارت خورشید خشك شده بودند .

پیش از اعلام میزان گرمای گندم بریان گمان می‌شد صحرای لیبی در شمال صحرای آفریقا با 57.7  درجه سانتی‌گراد حرارت ، گرم‌ترین منطقه كره زمین باشد اما امروز مشخص شده است كه گندم بریان در بیابان لوت با دمایی بیش از 67 درجه سانتی‌گراد در سایه ، گرم‌ترین نقطه كره خاكی است که این دما در ماه‌های گرم تابستان بیشتر هم می شود .
کسانی که گذرشان به گندم بریان افتاده می‌گویند حتی می‌شود در این منطقه تخم مرغ پخت آن‌ هم داغ و قابل خوردن . یک منطقه کویری با تپه‌ای پر شده از سنگ . سنگ‌هایی که هر کدام حرف تازه‌ای دارند و شاید هزاران سال باشد که دست نخورده باقی مانده‌اند . خیلی‌ها معتقدند باید دست نخورده و بکر باقی بماند اگر تکنولوژی بگذارد .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: