امروز یکشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۶20 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

مقبره 2500 ساله جن ها در ایران

مقبره 2500 ساله جن ها در ایران
296 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/17
: تاریخ

روستای تیس آثار تاریخی بسیاری دارد ، به این دلیل که در دوران هخامنشیان از بندر‌های مهم ایران در دریای مکران بوده است . البته در آن زمان این روستا را تیز می خواندند .
روستای دو هزار و پانصد ساله تیس البته سه قلعه باستانی دارد . قلعه اول "تیس" است که مربوط به دوران سلجوقی است . قلعه بعدی "پیروزگیت" است که بازدید از آن جز برای کوهنوردان برای کسی آسان نیست . قلعه سوم هم "بلوچ گیت" است که آن هم بر فراز کوه قرار دارد .

در سفر به تیس می توانید "مقبره‎های جنانی گچ" که به باور محلی ‌ها محل سکونت جن ها بوده است و "پیل بند" و "غارهای بان مسیتی" و نقاشی های عجیب و غریب داخل آن را ببینید . چاه باستانی "تیس کوپان" و گورهای مرموز "تپه نهادی" را هم می بینید . سفر به روستای ساحلی تیس قطعا می تواند تجربه‌ای شگفت انگیز باشد .
افضل ‏الدین ابوحامدبن‏حامد در كتاب عقدالعلى ‏للموفق‏ الاعلى كه در سال 584 هجری قمری نوشته از بندر تیز (تیس) و تجارت بازرگانى آن نوشته است .

بندر چابهار در نزدیکی تیس قرار دارد . روستای ساحلی تیس از راه نیک شهر و جاده چابهار در دسترس است . تیس روستایی باستانی بازمانده از دوره هخامنشیان است . این روستا که در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد از توابع شهرستان چابهار است و در ناحیه‌ای کوهپایه‌ای در شمال غربی چابهار واقع شده است .
در دوران قدیم کالاها از آسیای شرقی و هند به این بندر وارد و به خاورمیانه ، آسیای میانه و قفقاز فرستاده می‌شدند . تیس البته در اولین سده‌های اسلامی هم بندر مهمی بوده است .

رودخانه بسیار زیبای لاوری از بین روستا می‌گذرد و خلیج چابهار هم در نزدیکی روستا است . کوه‌های "شهباز" ، "پیلبند" و "لاوری" ، دور روستای تیس را پوشانده‌اند .
زنان روستا سوزن‌ دوزی می کنند ، بنابراین اگر به تیس سفر کردید از کارهای سوزن دوزی زنان روستایی غافل نشوید . سوزن دوزی‌های زنان روستایی می توانند سوغات شما از سفر به تیس باشند .
در تیس قلعه‌ای به نام قلعه پرتغالی‌ها قرار دارد که همزاد و همنام آن در جزیره قشم قرار دارد . البته از این قلعه باستانی و صاحب نام در حال حاضر تنها ویرانه‌ای به جا مانده است .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: