نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

هزینه گردشگری ترکیه ، یک دهم ایران

تعداد بازدید : 200
تاریخ : 1391/12/17

تور گردانان می گویند بعضی روزها اجاره یک ویلا در شمال ایران ، 10 برابر اجاره یک سوئیت در هتل 5 ستاره در ترکیه می شود .
گردشگران ایرانی چرا به آنتالیا می روند ؟ چرا به ازای هر 130 نفری که از ایران به ترکیه می رود ، یک گردشگر ترک به ایران ، مسافرت می کند ؟ شاید اصلی ترین پاسخ این پرسش را بتوان در یک مقایسه ساده جستجو کرد : قیمت یک شب اقامت در هتلهای ترکیه ، به همراه "غذا" و آنچه "تفریحات" خوانده می شود ، 80 هزار تومان است ، در حالی که یک شب اقامت در ویلاهای شمال ایران ، در روزهای پرمشتری ، 800 هزار تومان آب می خورد .

از این وضعیت کسی خوشحال نیست . فعالان گردشگری داخلی به حق ، عصبانی هستند که چرا نمی توانند مردم را برای گذراندن تعطیلات در ایران ، نگه دارند . آنها می گویند مقایسه هزینه اندک مسافرت به خارج از کشور ، به خصوص سرزمینهای اطراف ایران ، با هزینه گردشگری در وطن ، باعث فرار گردشگران شده است .
یک عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید : "در برخی روزهای تعطیل سال ، از جمله تعطیلات نیمه خرداد ، افزایش ناگهانی قیمت خدمات سفر مشاهده می شود" .

به گفته ناصر مرادی "در چهار روز تعطیلی نیمه‌ خرداد ماه ، قیمت اجاره‌ یک شب ویلاهای شمال به 700 تا 800 هزار تومان رسید" .
این فعال صنعت گردشگری می گوید : "گرانی نرخ خدمات سفر در داخل کشور چند سالی است ایرانی‌ها را به سفرهای خارجی بیشتر راغب کرده ، به طور مثال در گذشته ، دبی در تابستان‌ها همیشه جای خالی برای مسافران داشت ؛ ولی امسال تابستان بلیت پرواز آن کمیاب شده است و یک جای خالی نیز در پروازهای دبی پیدا نمی‌شود" .

در مقایسه با این مبالغ ، کشورهای همجوار مانند ترکیه ، چه وضعی دارند ؟ مدیر بخش ایران‌گردی هلدینگ تخصصی گردشگری ایران می گوید : "در ترکیه با 80 هزار تومان می‌توانید یک شب در هتلی 5 ستاره اقامت کنید و اتفاقا این هتل ، خدماتی را مانند وعده‌ غذایی کامل و تفریحات نیز عرضه می‌کند" .
به گفته امیرحسین جعفری ، این در حالی است که میانگین قیمت یک شب اقامت در یک هتل پنج ستاره در شیراز 200 هزار تومان است ، آن هم بدون شام و طبعا "تفریحات" .

اکنون ، خیلی جای تعجب نیست ، مردم ، آنتالیا و دوبی را به جای کرمانشاه و شیراز و همدان به عنوان مقصد گردشگری خود برای تابستان که فصل اصلی گردشگری است انتخاب کنند .
در این بین ، تور گردانان ، مقداری از این اختلاف قیمت بین مبالغ ایران و همسایگان را متوجه هتلداران می دانند . جعفری ، مدیر بخش ایرانگردی گروه تخصصی گردشگری ایران این سئوال را مطرح می کند : "پروازهای خارجی بدون هیچ مشکلی و با قیمت‌های پایین انجام می‌شوند و مردم نیز آن‌ها را ترجیح می‌دهند . چگونه است که هتل‌های کشور‌های دیگر با قیمت‌های ارزان می‌توانند امور خود را بگذرانند" ؟

از این سو ، هتلداران می گویند هزینه های بالای هتلداری ، آنها را مجبور به افزایش قیمت کرده ولی تور گردانان که راهنمایی مردم را در گردشهای گروهی بر عهده دارند معتقدند چون تعداد هتل‌ها کم است و مردم در هر شرایطی مجبورند از این اماکن استفاده کنند ، هتل‌داران با اطمینان قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند .
آنها ، گاهی هم حق را به هتلداران می دهند . به عنوان مثال ، ناصر مرادی از تور گردانان داخلی معتقد است : "وقتی نرخ دلار روزانه افزایش می‌یابد ، قیمت مواد غذایی برای یک ‌ماه آینده قابل پیش‌بینی نیست و یارانه‌ انرژی‌ نیز حذف شده ‌است ، باید به هتل‌داران حق داد که قیمت‌های خود را گران کنند ؛ اما از سوی دیگر ، مسافران چه گناهی کرده‌اند که باید متحمل این گرانی شوند ؟"

به اعتقاد او ، بررسی قیمت هتل‌های چهار ستاره در کرمانشاه ، زنجان و تبریز نشان می‌دهد که نرخ این هتل‌ها با قیمت هتل‌های چهار ستاره‌ اروپایی که کیفیت بهتری نسبت به هتل‌های ایرانی دارند ، تقریبا برابری می‌کند !
در دعوای بین مردم و هتلداران و تور گردانان ، مقصر هر کسی که باشد ، مردم ، راه خود را یافته اند . آنها ترجیح می دهند به جای چک و چانه زدن با هتلداران و تور گردانان ، با خرید بلیط تورهای خارجی ، هم به گردش و تفریحشان برسند و هم آب و هوایی عوض کنند .
این چنین می شود که مرادی به عنوان یک تور گردان داخلی با حسرت تمام می گوید : "قیمت بلیت پرواز دبی از 180هزار تا 400 هزار تومان است و در برخی روزها آن‌ قدر استقبال از دبی زیاد است که حتی بلیت 400 هزار تومانی آن نیز نایاب می‌شود . تایلند ، سواحل جنوبی ترکیه و مالزی هم این شرایطی دارند . برای همین ، هر چه پرواز در این مسیرها بگذارند ، پر می‌شود ."