امروز جمعه ۲۷ مرداد ۱۳۹۶18 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

هزینه گردشگری ترکیه ، یک دهم ایران

هزینه گردشگری ترکیه ، یک دهم ایران
253 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/17
: تاریخ

تور گردانان می گویند بعضی روزها اجاره یک ویلا در شمال ایران ، 10 برابر اجاره یک سوئیت در هتل 5 ستاره در ترکیه می شود .
گردشگران ایرانی چرا به آنتالیا می روند ؟ چرا به ازای هر 130 نفری که از ایران به ترکیه می رود ، یک گردشگر ترک به ایران ، مسافرت می کند ؟ شاید اصلی ترین پاسخ این پرسش را بتوان در یک مقایسه ساده جستجو کرد : قیمت یک شب اقامت در هتلهای ترکیه ، به همراه "غذا" و آنچه "تفریحات" خوانده می شود ، 80 هزار تومان است ، در حالی که یک شب اقامت در ویلاهای شمال ایران ، در روزهای پرمشتری ، 800 هزار تومان آب می خورد .

از این وضعیت کسی خوشحال نیست . فعالان گردشگری داخلی به حق ، عصبانی هستند که چرا نمی توانند مردم را برای گذراندن تعطیلات در ایران ، نگه دارند . آنها می گویند مقایسه هزینه اندک مسافرت به خارج از کشور ، به خصوص سرزمینهای اطراف ایران ، با هزینه گردشگری در وطن ، باعث فرار گردشگران شده است .
یک عضو انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران می گوید : "در برخی روزهای تعطیل سال ، از جمله تعطیلات نیمه خرداد ، افزایش ناگهانی قیمت خدمات سفر مشاهده می شود" .

به گفته ناصر مرادی "در چهار روز تعطیلی نیمه‌ خرداد ماه ، قیمت اجاره‌ یک شب ویلاهای شمال به 700 تا 800 هزار تومان رسید" .
این فعال صنعت گردشگری می گوید : "گرانی نرخ خدمات سفر در داخل کشور چند سالی است ایرانی‌ها را به سفرهای خارجی بیشتر راغب کرده ، به طور مثال در گذشته ، دبی در تابستان‌ها همیشه جای خالی برای مسافران داشت ؛ ولی امسال تابستان بلیت پرواز آن کمیاب شده است و یک جای خالی نیز در پروازهای دبی پیدا نمی‌شود" .

در مقایسه با این مبالغ ، کشورهای همجوار مانند ترکیه ، چه وضعی دارند ؟ مدیر بخش ایران‌گردی هلدینگ تخصصی گردشگری ایران می گوید : "در ترکیه با 80 هزار تومان می‌توانید یک شب در هتلی 5 ستاره اقامت کنید و اتفاقا این هتل ، خدماتی را مانند وعده‌ غذایی کامل و تفریحات نیز عرضه می‌کند" .
به گفته امیرحسین جعفری ، این در حالی است که میانگین قیمت یک شب اقامت در یک هتل پنج ستاره در شیراز 200 هزار تومان است ، آن هم بدون شام و طبعا "تفریحات" .

اکنون ، خیلی جای تعجب نیست ، مردم ، آنتالیا و دوبی را به جای کرمانشاه و شیراز و همدان به عنوان مقصد گردشگری خود برای تابستان که فصل اصلی گردشگری است انتخاب کنند .
در این بین ، تور گردانان ، مقداری از این اختلاف قیمت بین مبالغ ایران و همسایگان را متوجه هتلداران می دانند . جعفری ، مدیر بخش ایرانگردی گروه تخصصی گردشگری ایران این سئوال را مطرح می کند : "پروازهای خارجی بدون هیچ مشکلی و با قیمت‌های پایین انجام می‌شوند و مردم نیز آن‌ها را ترجیح می‌دهند . چگونه است که هتل‌های کشور‌های دیگر با قیمت‌های ارزان می‌توانند امور خود را بگذرانند" ؟

از این سو ، هتلداران می گویند هزینه های بالای هتلداری ، آنها را مجبور به افزایش قیمت کرده ولی تور گردانان که راهنمایی مردم را در گردشهای گروهی بر عهده دارند معتقدند چون تعداد هتل‌ها کم است و مردم در هر شرایطی مجبورند از این اماکن استفاده کنند ، هتل‌داران با اطمینان قیمت‌های خود را افزایش می‌دهند .
آنها ، گاهی هم حق را به هتلداران می دهند . به عنوان مثال ، ناصر مرادی از تور گردانان داخلی معتقد است : "وقتی نرخ دلار روزانه افزایش می‌یابد ، قیمت مواد غذایی برای یک ‌ماه آینده قابل پیش‌بینی نیست و یارانه‌ انرژی‌ نیز حذف شده ‌است ، باید به هتل‌داران حق داد که قیمت‌های خود را گران کنند ؛ اما از سوی دیگر ، مسافران چه گناهی کرده‌اند که باید متحمل این گرانی شوند ؟"

به اعتقاد او ، بررسی قیمت هتل‌های چهار ستاره در کرمانشاه ، زنجان و تبریز نشان می‌دهد که نرخ این هتل‌ها با قیمت هتل‌های چهار ستاره‌ اروپایی که کیفیت بهتری نسبت به هتل‌های ایرانی دارند ، تقریبا برابری می‌کند !
در دعوای بین مردم و هتلداران و تور گردانان ، مقصر هر کسی که باشد ، مردم ، راه خود را یافته اند . آنها ترجیح می دهند به جای چک و چانه زدن با هتلداران و تور گردانان ، با خرید بلیط تورهای خارجی ، هم به گردش و تفریحشان برسند و هم آب و هوایی عوض کنند .
این چنین می شود که مرادی به عنوان یک تور گردان داخلی با حسرت تمام می گوید : "قیمت بلیت پرواز دبی از 180هزار تا 400 هزار تومان است و در برخی روزها آن‌ قدر استقبال از دبی زیاد است که حتی بلیت 400 هزار تومانی آن نیز نایاب می‌شود . تایلند ، سواحل جنوبی ترکیه و مالزی هم این شرایطی دارند . برای همین ، هر چه پرواز در این مسیرها بگذارند ، پر می‌شود ."

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: