امروز چهار شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۶23 August 2017
جستجوی سفربانک
های جیمبو، بلیط آنلاین هواپیما
close
اخبار آژانس ها >

نمرود ، کوه اسرارآمیز خدایان

نمرود ، کوه اسرارآمیز خدایان
246 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/16
: تاریخ

کوه نمرود با گورپشته ای از انبوه سنگ صخره ، مجسمه های عظیم 8 – 10 متری با نشانه هایی از اسلوب روم و پرس ، برجسته کاریها ، کتیبه ها و هوروسکوب قدیمی ، در لیست میراث فرهنگی یونسکو جای گرفته است .
در کوه نمرود که در آن تمدنهای غرب و شرق در ارتفاع 2150 متری به هم رسیده اند مجسمه های عظیمی که از  2000 سال پیش هر روز شاهد خاموش طلوع و غروب خورشید هستند ، میراث با شکوه به یادگار مانده از تمدن کوماگِنه اند .

در قله نمرود که محلی مقدس بوده است برای آنتیوخوس پادشاه معروف کوماگنه آرامگاهی ساخته می شود و بر روی این مزار انبوهی از سنگ صخره ها قرار داده شده و یک گور پشته بوجود می آید . در سه طرف این گورپشته که ساخت ان به قرن اول قبل از میلاد بر می گردد قربانگاه ، مجسمه های عظیم ، کتیبه های سنگی قرار داده شده است .
در منظر شرقی این گور پشته با ارتفاع 50 و قطر 150 متر ، مجسمه خدایان در حالیکه به این محل پشت کرده اند بر روی تخت هایی به ارتفاع 10 متر جلوس کرده اند . در این تراس ، به ترتیب مجسمه آنتیوخوس که خود را همردیف خدایان می شمرد و کوماگنه ، زئوس ، آپولون و هرکول ، خدایان شرق و غرب ، قرار گرفته اند .

ولی سر جدا شده خدایان هم اکنون در مقابل تخت ها و بر روی زمین قرار دارد ! آنتیوخوس بر قسمت پشتی تختهایی که خدایان بر آن نشسته اند وصیتنامه دینی – اجتماعی خود را حک کرده است . بعلاوه در کنار مجسمه ها ، مجسمه عقاب ، حکمران آسمانها و مجسمه شیر حکمران زمین ، قرار گرفته است .
در منظر غربی نیز به همراه مجسمه غول آسای خدایان ، مجسمه آنتیوخوس و برجسته کاریهایی وجود دارند که وی را در حال مصافحه با خدایان نشان می دهد . همچنین برجسته کاری هوروسکوپ شیر نیز در این محل جای دارد .
تراس شمالی نیز مسیری است که تراسهای غربی و شرقی را به هم وصل می کند .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: