امروز پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶21 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

شهر خوبان کجاست ؟

شهر خوبان کجاست ؟
203 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1391/12/08
: تاریخ

جغرافی ‏نویسان قدیم مانند ابن حوقل ، اصطخری و یاقوت زیبایی آن را ستوده‌‏‌اند و درباره عظمت آن نوشته‏‌اند که دارای هشت دروازه ، چهار سوق بزرگ و مساجد بسیار بوده که بزرگترین آن ، جامع حضرت رابعه نام‏ داشته است .
به گزارش سه نسل به نقل از فارس ، دومین شهر از شهرهای مهم تاجیکستان ، از لحاظ جمعیت و صنعت ، شهر باستانی خجند است که در قسمت‏ شمالی این کشور واقع شده است .

این شهر قبل از فروپاشی‏ اتحاد جماهیر شوروی ، "لنین آباد" نام داشت ولی تقریبا 20 سال قبل دوباره به خجند تغییر نام یافت . جمعیت این شهر اکنون 163 هزار نفر است .
درباره معنی واژه خجند تحقیقات بسیاری انجام گرفته‏ است . برخی از دانشمندان این واژه را به معنی "خوب جند" یعنی "شهر خوبان" گفته‏‌اند . برخی دیگر آنرا "خاجکند" یعنی‏ "شهر خواجگان" می‏‌دانند . گروهی دیگر خجند را به معنی‏ "سدامنه و خباز" گفته‏‌اند اما اغلب محققان معتقدند که واژه‏ خجند شکل تغییر یافته کلمه "خورجند" از زبان قدیمی ایرانی‏ شرقی یعنی "خور" -خورشید- "جند" -شهر- به معنی "شهر خورشید" یا "خورشید شهر" است و این البته بیشتر به حقیقت‏ نزدیک است .

واژه خجند را مردم سعادتمند نیز معنی کرده‏اند همچنانکه آن را «عروس دنیا» هم خوانده‏اند . جغرافی ‏نویسان قدیم مانند ابن حوقل ، اصطخری و یاقوت زیبایی آن را ستوده‌‏‌اند و درباره عظمت و بزرگی آن نوشته‏‌اند که دارای هشت دروازه ، چهار سوق بزرگ ، جوامع و مساجد بسیار با سایر آثار خیریه بوده که بزرگترین مسجد جامع آن جامع «حضرت رابعه» نام‏ داشته است .
همچنین گفته‏‌اند که در اطرافش باغ‌های زیاد وجود داشته و جمعیت عمده آن را تاجیک‌های ایرانی و اندکی ازبک‌ها و قرقیزها تشکیل می‏‌داده‏‌اند .

قدمت تاریخی این شهر ، به بیش از 2500 سال می‏رسد .
خجند در بستر تاریخ ، تحولات عمده‌‏ای‏ را از سر گذرانیده است . در دوران اسلامی ، این شهر یکی از مراکز مهم علمی ماوراء النهر بوده است .

از این شهر که روزگاری "عروس‏ جهان" لقب داشت ، اندیشمندان ، فضلا و شاعران مشهوری چون : "ابو محمد خجندی" ، "عبد الجبار خجندی" و "کمال خجندی‏" برخاسته‌‏اند .
دریای (رود) سیحون که در زمان حمله اسکندر به "تته‏ایس" معروف بوده است از وسط خجند می‏‌گذرد و برای رفتن به "استروشن" باید از خجند گذشت .

بیشتر منابع تاریخی و جغرافیایی خجند را در کنار ردوخانه سیر دریا داسته‌اند و آورده‌اند که اسکندر مقدونی شهر اسخت اسکندریه را در این ناحیه در پایان لشکر کشی خود به سغد بنا نهاده بود . گفته شده که این شهر به عنوان دژی برای دفاع در برابر حملات سکاهای ساکن در شمال سیر دریا ساخته شده بود .
خجند تا دوره انقلاب بولشویکی در روزگار فرمانروایی شوروی به لانه هنرمندان نیز مشهور بود .

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: