نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

از طغرل تا ميلاد

تعداد بازدید : 206
تاریخ : 1391/10/27
برج طغرل هشتاد و يكمين سالروز ثبت خود را در فهرست آثار ملي ، نيمه دوم دي ماه پشت سر گذاشت . برجي كه گفته مي‌شود يكي از سه برج نماد تهران است و در كنار دو برج مدرن آزادي و برج ميلاد بخشي از هويت تاريخي تهران را تشكيل مي‌دهد . به همين مناسبت از سوي بخش ميراث فرهنگي شهرداري تهران هفته گذشته بازديدي يك روزه براي خبرنگاران به نام تور برج‌هاي تهران از طغرل تا ميلاد برگزار شد ، اما در اين بازديد برج آزادي كه زماني تنها نماد اصلي شهر تهران در دوره معاصر بود از قلم افتاده بود شايد دليل آن هم مشكلاتي است كه اين روزها براي اين برج پيش آمده است . به گفته دوستداران ميراث فرهنگي ، حفظ و حراست از برج‌هاي تهران كه هر يك در برهه‌اي از تاريخ نقش پر رنگي داشته‌اند اهميت بسياري دارد و به گفته آنها اگر برج طغرل‌ها نبود امروز برج ميلاد هم شكل نمي‌گرفت . برج آرامگاه طغرل در شرق آرامگاه ابن بابويه در شهرري واقع شده است كه از آثار بر جاي مانده از دوره سلجوقيان است . اين برج بدون احتساب گنبد مخروطي شكل كه امروز اثري از آن باقي نمانده است ، حدود 20 متر ارتفاع دارد . داستان شكل‌گيري اين برج و نامگذاري‌اش هم جالب است ؛ طغرل‌بيك يكم در سال 455 هجري قمري زماني كه از راه بغداد به پايتخت خود باز مي‌گشت دچار بيماري مي‌شود و در سن 70 سالگي فوت مي‌كند و جسد او را در مقبره‌اي كه از قبل براي او آماده كرده بودند دفن مي‌كنند . سبك معماري استفاده شده در اين برج مربوط به معماري رازي است كه اين سبك در قرن سوم آغاز و درقرن پنجم هجري قمري به اوج شكوفايي خودش مي‌رسد ، سبكي كه تلفيقي از معماري پارتي و پارسي است . به گفته كارشناسان ميراث ، كتيبه‌هايي كه روي اين بنا وجود داشته ، در دوره ناصرالدين شاه كه اين برج مورد مرمت قرار مي‌گيرد از بين مي‌رود . اين برج آرامگاه همچنين مانند ساير آرامگاه‌هاي سلجوقي داراي گنبدي بوده كه در زلزله فرو ريخته است . در مورد كاربردهاي ديگر اين برج نظرات جالبي وجود دارد مثلا اين برج حكم جهت‌نما را داشته و شب‌ها با روشن‌كردن آتش بر بالاي آن ، كاروانيان مي‌توانستند مسير ورود به شهر را تشخيص دهند . سطح بدنه بيروني اين برج كه به 24 ترك تقسيم شده ، علاوه بر استحكام بنا و زيبايي احتمالا به عنوان ساعت آفتابي نيز مورد استفاده قرار مي‌گرفته است و با سايه‌هايي كه روي زمين به واسطه اين ترك‌ها ايجاد مي‌شد مردم مي‌توانستند اوقات شرعي را متوجه شوند . اين برج كه دو بار در سال‌هاي 1301 و 1377 مورد مرمت قرار گرفته ، قرار است با ايجاد مجموعه‌هاي فرهنگي در اطراف آن به مكاني ديدني و همچنين فرهنگي براي جذب گردشگران و دوستداران ميراث فرهنگي تبديل شود و شهرداري قصد دارد با خريد خانه‌هاي مسكوني و حتي تجاري محوطه اطراف اين برج را براي ايجاد فضاهاي فرهنگي تا 30 هزار متر مربع گسترش دهد . بدون شك توجه به نمادها و آثار تاريخي گذشته در كنار نمادهاي جديد شهر تهران از جمله برج ميلاد كه ششمين برج مخابراتي بلند دنيا به شمار مي‌رود ، مي‌تواند پيوندي مناسب بين سنت و مدرنيته ايجاد كند آن هم در كلانشهر و پايتختي مانند تهران در كشوري با چند هزار سال تاريخ و تمدن .