نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

نارين قلعه در آستانه ثبت جهاني

تعداد بازدید : 203
تاریخ : 1391/10/21
نارين قلعه ميبد از بناهاي تاريخي به جاي مانده پيش از اسلام كه روزگاري مقر حكومتي سلسله آل مظفر بوده است ، بزودي در آستانه ثبت جهاني قرار مي‌گيرد . مدير كل ميراث فرهنگي و گردشگري استان يزد با اشاره به اين‌ كه كهن‌ترين سند هويت تاريخي و آغاز شهرسازي در سرزمين يزد ، نارين قلعه ميبد است ، مي‌گويد : شهر ميبد باغ‌ شهري است در دل كوير كه كهندژ يا نارين قلعه آن گردشگران زيادي را به سمت خود جذب مي‌كند ، بنابراين حفظ و صيانت آن نياز به همكاري و همدلي مردم و مسئولان دارد و ثبت جهاني اين اثر فاخر مهم‌ترين گام در پاسداشت آن است . بهرام رضايي با اشاره به لزوم ثبت نارين قلعه كه نمونه‌اي بارز از يك شهر باستاني است ، اظهار مي‌دارد : ميبد داراي پيشينه‌اي چند هزار ساله است كه از بافت تاريخي منحصر به‌ فرد و پويايي برخوردار است . نارين قلعه يا كهندژ ، در شهر تاريخي ميبد بر فراز تپه‌اي بلند بنا شده و بر تمام ‌شهر ميبد و پيرامون آن ديد دارد . قدمت اين بناي خشتي طبق كاوش‌هاي اخير باستان‌ شناسي ، هزاره سوم پيش از ميلاد تخمين زده شده است و تاريخ ساخت آن به دوران مادها برمي‌گردد . روايت ديگري كه از ساكنان قديمي اين شهر مي‌شود ساخت آن را به زمان حضرت سليمان (ع) نسبت مي‌دهد . اين قلعه هفت طبقه و در سه هكتار است و با برج و بارو و دربندهاي متعدد ، بالاي تپه‌اي مسلط بر شهر ميبد قرار گرفته است . نارين قلعه چهار برج گرد بلند دارد و آنچه امروز از آن مانده قسمت مركزي آن است ؛ نشانه‌هايي از اين برج‌ها و باروها هنوز در روستاي كوچك كوشك نيز ديده مي‌شود . كوشك يا كوچك ، نزديك‌ترين روستا به دژ بوده و بيشتر آن را باغ‌ها ، قنات‌ها و آسياب در بر مي‌گرفته كه تا همين چند وقت پيش زيباترين بادگيرها ، خانه‌ها و كوچه‌هاي ساباط‌دار بسيار قديمي در اين محل قابل مشاهده بود . بخش اصلي و كهن قلعه در بخش بالايي مجموعه قرار دارد . شواهد از اين بنا نيز نشان مي‌دهد كه بارها تعمير شده ، بطوري كه بخش‌هاي پايين‌تر را در دوره‌هاي جديدتر ساخته‌اند . در و دالان اصلي دژ داراي برج نگهباني و تاسيسات دفاعي ويژه‌اي بوده است . نارين قلعه هم چنين بنا به گواه‌هاي موجود و روايت‌ها داراي نظام پيچيده رفت و آمد زيرزميني بوده است . دهانه شماري از اين راهروها هنوز در جاي جاي دژ پيدا است . مردم ميبد هنوز اين روايت را باز مي‌گويند كه از اين دژ يك راهرو زيرزميني تا محل آسياب سنگ سياه در باختر آبادي بيده در ۳ كيلومتري باختر شهر ميبد وجود داشته است . نارين قلعه همچنين داراي اتاق‌هاي متعددي بوده كه هم‌ اكنون قسمت‌هايي از اين اتاقك‌هاي كوچك تودرتو ، موجود است و بسياري از آنها نيز به علت قرار گرفتن در طبقات پايين و ريختن راهروها هنوز كشف نشده است . مصالح به كار رفته در اين مجموعه متراكم نيز ، خشت و گل است و خشت‌هاي مشاهده شده در آن منتسب به معماري هخامنشي است . اين بنا در بيشتر دوره‌ها به صورت ارگ حكومتي بوده و در بعضي از دوره‌ها به‌ عنوان پناهگاه از آن استفاده مي‌شده است . ناگفته نماند كه يكي از پر رونق‌ترين دوران عمر اين بناي تاريخي مربوط به دوره آل مظفر است ، اما پس از پايان عهد آل مظفر ، اين بناي سترگ به حال خود رها شده و از گزند طبيعت و به‌ خصوص انسان‌ها در امان نماند ، بطوري كه بخش‌هاي زيادي از آن شامل دروازه ، خندق و محوطه‌هاي مسكوني سال ۱۳۴۳ به دليل احداث خيابان از بين رفت .