نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

شناسايي و ثبت پنج آتشکده در ايلام

تعداد بازدید : 214
تاریخ : 1391/10/20
معلوم نیست آتشکده‌هایی که در طول تاریخ کهن ایلام به دست ساسانیان یا انسان‌های پیش از دوران اسلام بر پا شده چه تعداد است ؟ آخرین آتشکده که همین چند وقت پیش ، پایه‌هایش از زمین بیرون آورده شد ، آتشکده "موشکان" بود که در کیلومتر 60 مرکز استان ایلام قرار دارد . کند و کاوهای باستان شناسی ایلام نشان می‌دهد شناسایی و ثبت پنج آتشکده محرز شده است که یکی را در بدره ، یکی در ایوان ، یکی در دره شهر و یکی را هم در حوالی سرابله می‌توان دید . تاریخ کشف این پنج آتشکده را نمی‌شود به طور دقیق محرز کرد ، اما یکی از این آثار به نام "سیاهگل" نخستین بار در سال 1369 توسط یک کاونده بلژیکی به نام "واند نبرگ" شناسایی شده است . معاون میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری ایلام در گفت‌ و‌ گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا ) ، در این باره گفت : پس از کاوش‌های باستان شناسی در ایلام پنج آتشکده در مناطق مختلف استان شناسایی و تاریخ و چگونگی معماری آنها بازخوانی شده است . "عبدالمالک شنبه زاده" درباره تاریخ دقیق شناسایی این آتشکده‌ها نیز اظهار کرد : آتشکده "سیاهگل" واقع در 15 کیلومتری روستای زرنه در سال 1349 توسط یک کاونده بلژیکی شناسایی شده است ، این آتشکده در مسیر رودخانه کنگیر در شهرستان ایوان قرار دارد . وی اضافه کرد : آتشکده "کلم" در پنج کیلومتری شهر بدره و آتشکده "موشکان" و آتشکده دره شهر هم در دهه 70 از دل آوارهای تاریخ ایلام بیرون آورده شده‌اند . معاون میراث فرهنگی ایلام درباره مصالح بکار رفته در معماری این بناهای تاریخی نیز گفت : این آتشکده‌ها در دوره ساسانیان و بعضا پیش از اسلام بنا شده و مصالح آن گچ‌ ، قوله و سنگ نراشیده و رودخانه‌ای است . "شنبه زاده" در خصوص چگونگی نگهداری و بازسازی این گونه آثار کهن که بخشی از مهمترین داده‌های تاریخ ایران هستند ، اظهار کرد : در طول سالیان گذشته طی چند نوبت این آتشکده‌ها که در حال حاضر "سیاهگل" تا حدود زیادی نسبت به بقیه پا برجاتر نشان می‌دهد ، بازسازی و مرمت شده‌اند . وی گفت : براساس برنامه ریزی‌های به عمل آمده چنانچه اعتبارات کافی تامین شود ، نمای آتشکده‌های استان ایلام که در فهرست آثار فاخر ملی به ثبت رسیده ، با معماری و مصالح مجدد بازخوانی خواهند شد . معاون میراث فرهنگی استان ایلام همچنین درباره اهمیت این آتشکده‌ها در آن زمان گفت : در آن زمان مردم ساسانی برای برگزاری آیین‌های مذهبی از جمله برپایی مراسم نیایش شعله‌های این آتشکده‌ها را بر می‌فروختند ، دعا می‌کردند و مناسک خود را طبق سنت به جا می‌آوردند . وی درباره اهمیت بازسازی این آتشکده‌ها اظهار کرد : هر یک از آثار باستانی استان ایلام متعلق به تاریخ کهن سرزمین‌مان است ، بنابراین این آتشکده‌ها به عنوان قطعه‌ای از تاریخ ایلام و ایران باید همواره پا برجا بمانند . شنبه زاده با اشاره به اهمیت دین و مذهب نزد ایرانیان از دیرباز ، تاکید کرد : برپایی این گونه آتشکده‌ها نشان دهنده اهمیت دین و مذهب نزد ایرانیان است .