نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

سرقت از آثار تاريخي يزد تمامي ندارد

تعداد بازدید : 208
تاریخ : 1391/10/18
مقبره تاريخي حافظ جمال در روستاي ركن‌آباد يزد چندي پيش مورد حفاري و دستبرد عده‌اي از سارقان ميراث فرهنگي قرار گرفت كه به واسطه اين حفاري و گودبرداري به محوطه دروني اين بناي تاريخي آسيب‌هاي جدي وارد شد . اين بقعه تاريخي كه مقبره عارفي به نام حافظ جمال است و سال 86 به ثبت آثار ملي كشور رسيده ، منتسب به دوره آل مظفر ، يكي از سده‌هاي شكوهمند معماري اسلامي در ايران است . ويژگي معماري مقبره حافظ جمال از قبيل ايوان رفيع و تكنيك اجراي گنبدخانه با نمونه‌هاي آل‌مظفر شناخته شده در يزد مشابهت دارد ، به طوري كه در سمت قبله بقعه ، گنبدخانه نسبتا بزرگ با ارتفاع زياد و محراب ساده‌اي ديده مي‌شود . اتاق‌هاي رديف در سمت شمال است كه حالت زيارتگاه و نمازخانه دارد . نقشه اصلي گنبد نيز هشت ضلعي و گنبد ساده‌اي روي بنا ايجاد شده است . سابقه سرقت از آثار تاريخي : اين اولين بار نيست كه اتفاقاتي از اين دست درباره آثار تاريخي فرهنگي يزد به وقوع مي‌پيوندد ، چرا كه طي سال‌هاي اخير بناهاي تاريخي بسياري در استان يزد مورد دستبرد سودجويان ميراث فرهنگي قرار گرفته و خسارات زيادي به اين ميراث وارد شده است . سنگ بناي مسجد تاريخي «حاج سعيداي اردكان» سال گذشته در حالي به سرقت رفت كه كمتر از يك‌ ماه پس از آن در موزه انگلستان به معرض نمايش درآمد . در همان سال به دليل ضريب پايين امكانات امنيتي در موزه ميرزا محمد كاظميني ، چند شيء تاريخي كه قدمت آنها به دوره مادها برمي‌گشت نيز به سرقت رفت كه يكي از اين آثار ظرفي شيشه‌اي و چند لايه مربوط به دوره مادها به ارزش تقريبي 800 هزار دلار بود و شيء دوم ظرف نمرودي به ارزشي معادل يك ميليون دلار بود كه به «زوج ظرف» شهرت داشت و ظرف ديگر آن در يكي از موزه‌هاي معتبر انگلستان نگهداري مي‌شود . سارقان با شكستن قفل در موزه و غير فعال‌ كردن دزدگيرهاي موزه ، اين دو شيء بسيار ارزشمند را به سرقت بردند و مالك اين موزه چند روز بعد از اين سرقت خبر داد كه شيء تاريخي به سرقت رفته از تونس سر در آورده است . پيش از آن نيز بخشي از كتيبه رباط خرگوشي در اردكان به سرقت رفت كه البته بلافاصله توسط ماموران نيروي انتظامي استان كشف و سارقان آن دستگير شدند اما به دليل تلاش سارقان براي كندن كتيبه‌هاي رباط خرگوشي ، آسيب‌هاي جدي به اين رباط تاريخي وارد شد . سرقت سه سال پيش كتيبه تاريخي و سه ميليون دلاري مسجد جامع يزد نيز يكي ديگر از اين نمونه سرقت‌هاست ، در حالي كه همچنان حفاظت مناسبي از بناهاي تاريخي و كتيبه‌دار يزد صورت نمي‌گيرد .