نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

اسناد علت تخريب تکيه دولت

تعداد بازدید : 214
تاریخ : 1391/10/10
دوازده سند مربوط به سرنوشت «تکیه دولت» همزمان با اربعین حسینی در کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود . "نسرین خلیلی" ، مسئول برپایی نمایشگاه اسناد تکیه دولت در گفت‌ و گو با خبرنگار جامعه فارس اظهار داشت : 12 سند درباره سرنوشت «تکیه دولت» و علت تخریب آن همزمان با اربعین حسینی در تالار اول حوضخانه کاخ گلستان به نمایش گذاشته می‌شود . وی افزود : در یکی از این اسناد ، قید شده است که قناتی زیر بنای تکیه دولت وجود داشته است باعث شده تا این بنا که مصالح آن از خشت بوده است خراب شود . خلیلی گفت : در یکی از سندها مشخص است که حکام محلی برای مراسمی که در تکیه دولت بر پا می‌شده است کمک و هزینه می‌کرده‌اند . وی تأکید کرد که تکیه دولت از تمام ساختمان‌های دوران ناصری در تهران بلندتر بوده است و اگر بنای 3 طبقه آن با گنبد ، مورد توجه قرار گیرد حتی از شمس‌العماره نیز بلندتر بوده است . این کارشناس میراث فرهنگی اظهار داشت : بنای تکیه دولت در دوران پهلوی به طور کامل از بین رفته است و در اسناد موجود در این نمایشگاه نیز آمده است که تعدادی از وسایل تکیه دولت به کاخ گلستان منتقل شده و نخستین تئاترها و نمایش‌های امروزی نیز در این تکیه برگزار شده است . تکیه دولت ، بنایی است که در عهد ناصرالدین شاه قاجار و به منظور اجرای مراسم تعزیه و برگزاری آئین‌های سوگواری و روضه خوانی در ایام عاشورا در تهران بر پا شد . تکیه دولت نه تنها به لحاظ معماری و جنبه‌های تاریخی بلکه از لحاظ اجرای مراسم با شکوه تعزیه نیز دارای اهمیت خاصی بوده‌ است . تکیه دولت را که اکنون اثری از آن به جا نمانده‌ است ، می‌توان نماد تهران در عصر ناصری تلقی کرد و آن را از معدود بناهایی دانست که علاوه بر تاثیر به سزایی که در تاریخ تعزیه داشته ‌است ، به عنوان یک شاهکار معماری عصر قاجار نیز مطرح بوده‌ است . ساختمان عظیم تکیه دولت که بعضی از جهانگردان و نویسندگان مغرب زمین آنرا از حیث عظمت شبیه آمفی تئاتر ورونا در انگلستان دانسته‌اند ، در ضلع شرقی کاخ گلستان و در مجاورت شمس‌العماره قرار داشته و از آن بعنوان بزرگترین نمایشخانه تمام اعصار ایران نام برده شده ‌است . در مورد تاریخ دقیق ساخت تکیه دولت ، نقل قول‌های متفاوتی وجود دارد ، اما مشهور آن است که تکیه دولت ، با فرمان ناصرالدین شاه در سال 1248 خورشیدی برابر با سال 1284 هجری قمری و با مباشرت دوستعلی خان معیرالممالک که در آن زمان سرپرست ضرابخانه شاهی بود ، ساخته شده‌ است . امروزه یکی از معدود آثار باقیمانده که توصیفی از وضعیت تکیه دولت در اختیار ما می‌گذارد تابلوی تصویر تکیه دولت اثر کمال‌الملک است .