نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

روش های پیش بینی قیمت ارز

تعداد بازدید : 205
تاریخ : 1392/01/24

در زمینه دست یابی به روش های معتبر برای برآورد قیمت ارز این سوال مطرح شده است که اصولاً این پیش بینی ها بر چه اساسی باید انجام گیرد. در این قلمرو دو نظریه ارائه شده است؛ یکی استفاده از روش تحلیل بنیادی و دیگری روش تحلیل تکنیکی.

تجزیه و تحلیل بنیادی

این روش با تکیه بر جنبه های تئوریک به طراحی یک مدل اقتصادی پیچیده برای پیش بینی تغییرات قیمت ارز پرداخته است. متغیرهای این مدل عبارتند از نرخ رشد عرضه پول، نرخ تورم، نرخ بهره و تا اندازه ای متغیرهای مرتبط با تراز پرداخت های خارجی کشور. در رابطه با نقش تراز پرداخت ها می توان چنین استدلال نمود که وقتی حساب جاری (تراز بازرگانی) کشور با کسری رو به رو باشد یعنی مقدار کمتری ارز وارد کشور می شود که قیمت آن را در مقابل پول ملی افزایش می دهد، به بیان دیگر ارزش پول ملی کشور مورد نظر در بازار ارز کاهش پیدا می کند. فرض کنید که کشور ژاپن با کسری های مداوم در تراز پرداخت های خود رو به رو باشد، این بدان معناست که واردات ژاپن بیش از صادرات آن است و مقادیر بیشتری ین برای خرید کالا از ژاپن خارج می شود و خارجیان ین های بیش تری در اختیار خواهند داشت. حال اگر این افراد ین های خود را نگه داشته و در بازار عرضه نکنند و به فکر تبدیل آن به سایر پول های معتبر نباشند نرخ تبدیل ین به سایر پول ها هم تحت تأثیر قرار نگرفته و کاهش نخواهد یافت. اما هرگاه دارندگان ین تصمیم بگیرند که ین های خود را به سایر پول ها تبدیل نمایند آنگاه افزایش عرضه ین باعث کاهش ارزش آن در بازار می شود.

استدلال مذکور به این سوال ارتباط پیدا می کند که آیا مردم در سایر کشورها مایل به نگه داری ین هستند یا نه و این موضوع هم خود به عواملی مانند نرخ بهره و نرخ تورم در ژاپن بستگی پیدا می کند. با توجه به این نکات می توان گفت که وضعیت تراز پرداخت های خارجی کشور یک شاخص قوی برای پیش بینی تغییرات ارزش پول آن کشور نمی باشد. به عنوان مثال از سال ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۵ ارزش دلار آمریکا نسبت به اغلب پول های معتبر افزایش می یافت در حالیکه کسری تراز پرداخت های این کشور در حال افزایش بود. واقعت دیگری که در این جا باید به آن توجه کرد اینست که بالا بودن نرخ بهره واقعی در آمریکا باعث جذابیت دلار برای دارندگان (خارج) و مانع تبدیل آن به سایر پول های معتبر گردیده بود. بر پایه این تحلیل ها می توان بار دیگر تأکید کرد که عوامل اصلی تعیین کننده تغییرات نرخ ارزها عبارتند از نرخ رشد پولی (نرخ افزایش نقدینگی ـ حجم پول کشور)، نرخ تورم و نرخ بهره در کشور

تجزیه و تحلیل تکنیکی

روش تحلیل تکنیکی با استفاده از اطلاعات مربوط به مقادیر و قیمت های ارز روند تغییرات گذشته را مشخص می نماید و انتظار می رود که این روند در اینده نیز ادامه یابد. این روش به عوامل یا متغیر های اقتصادی تکیه نمی کند و بر پایه این نظریه استوار است که روند ها و نوسانات بازار که قابل تجزیه و تحلیل هستند می توانند مبنایی برای پیش بینی روندها و تغییرات آینده تلقی گردند. البته به خاطر این که برای این نظریه یک منطق تئوریک وجود ندارد بسیاری از اقتصاددان ها این روش را با روش های بخت آزمایی مقایسه کرده اند. علی رغم نگرش تردید آمیز صاحب نظران اقتصادی در سال های اخیر گرایش بیشتری به کاربرد این روش به چشم می خورد.

منبع: کتاب بازرگانی بین الملل، تألیف و ترجمه محمد حقیقی، انتشارات دانشگاه تهران، ۸۹