امروز جمعه ۳۱ شهریور ۱۳۹۶22 September 2017
جستجوی سفربانک
close
معرفی کشورها > معرفی کشور استرالیا
معرفی کشور استرالیا
معرفی کشور استرالیا

قلمرو همسود استرالیا (به انگلیسی : Commonwealth of Australia) کشوری است توسعه یافته در نیمکره جنوبی . این کشور با ۷٬۶۸۶٬۸۵۰ کیلومتر مربع وسعت ، ششمین کشور پهناور دنیا و ۴٫۶ برابر ایران است . استرالیا یکی از قلمروهای همسود است و در سال ۱۹۰۱ از بریتانیای کبیر استقلال یافته ‌است .
پایتخت استرالیا شهر کانبرا است ، شهری که در آن مجلس کشور و خانهٔ فرماندار کل قرار دارد . او به صورت تشریفاتی و به نمایندگی ملکه الیزابت دوم ریاست دولت را در استرالیا به عهده دارد . در عمل نخست وزیر منتخب در کنار دولت و مجلس اداره کشور را در دست دارند .
استرالیا از نظر مساحت دومین کشور پهناور عضو مجموعهٔ اتحادیه کشورهای همسود (مشترک‌المنافع) است . سیدنی و ملبورن دو شهر بزرگ استرالیا هستند . این کشور دارای مرز خاکی با کشور دیگری نیست و دور آن را از شرق ، اقیانوس آرام ، از جنوب اقیانوس منجمد جنوبی ، از غرب اقیانوس هند و از شمال چندین دریا و خلیج در بر گرفته ‌است .
استرالیا همچنین سرزمین اصلیف قارهٔ اقیانوسیه به شمار می‌آید که کوچک‌ترین قارهٔ دنیاست . بر پایه ی شواهد به جای مانده ، حدود چهل و دو هزار سال قبل گروهی از مردمان شکارچی جنوب آسیا ، برای یافتن غذا و شکار حیوانات ، اندک اندک شروع به مهاجرت به سرزمین‌های جنوبی تر نمودند و از راه جزیره‌ها و کانال‌هایی که آسیا را به شمال استرالیا وارد می‌کند به شمال کوئینزلند وارد شدند و سپس با پراکنده شدن در سراسر استرالیا ، قبایل مختلف بومیان استرالیا را پای نهادند .
این مردمان ، ده‌ها هزار سال بدون ارتباط با سایر مناطق دنیا در این سرزمین زیسته‌اند . نخستین بار هلندی‌ها در سال ۱۶۰۶ میلادی شبه جزیزه کیپ یورک (Cape York Peninsula) در شمال کوئینزلند را اکتشاف کردند و در دهه‌های بعد ، بیشتر مناطق شمالی و غربی استرالیا را مشاهده و ثبت نمودند . آبل تاسمان هلندی نام این سرزمین را هلند نو گذاشت .
هلندی‌ها خود علاقه چندانی به سکونت در هلندنو نشان ندادند و این سرزمین تا چندین دهه بعد دست نخورده باقی ماند . در سال ۱۷۷۰ م. کاپیتان جیمز کوک دریانورد بریتانیایی ، نواحی اطراف سیدنی در شرق استرالیا را اکتشاف و ثبت کرد . کاپیتان آرتور فیلیپ در ۱۸ جولای ۱۷۸۸ با یازده کشتی و ۱۳۵۰ مسافر به حدود سیدنی رسید و ضمن اعلام این منطقه با نام نیو ساوت ولز به عنوان یکی از مستعمره‌های بریتانیا ، خود به فرمانداری آن برگزیده شد .
بریتانیایی‌ها در دید اول به استرالیا به عنوان سرزمینی دوردست و خشک برای تبعید محکومین و زندانیان نگاه می‌کردند . به همین دلیل بیشتر مسافران اولیه ، به اجبار به منطقه ولز جنوبی جدید آمدند . اما ساکنان دیگر ایالتها اغلب به اختیار خود به سرزمین جدید مهاجرت کردند .
در سال ۱۹۰۰ میلادی ، ملکه ویکتوریا طی قانونی به استرالیا استقلال سیاسی اعطا کرد . استقلال کشور استرالیا بطور رسمی در روز اول ژانویه ۱۹۰۱ اعلام شد و از این به بعد استرالیا به عنوان یک قلمرو همسود یا سرزمینی با حکومت مستقل اما در زمره کشورهای تحت حمایت بریتانیا در آمد .
استرالیایی‌ها از این روز به عنوان روز ملّی خود یاد می‌کنند . از سال ۱۹۰۱ تا سال ۱۹۲۷ که کانبرا ساخته شد ، فدراسیون استرالیا ، ملبورن را پایتخت موقت کشور قلمداد می‌کرد . این کشور در جنگ جهانی اول به عنوان حامی بریتانیا جنگید و «ارتش مشترک استرالیا و نیوزلند» یا به اختصار آنزاک در نبرد گالیپولی در ترکیه امروزی شرکت کرد .
در مجموع بیش از شصت هزار استرالیایی در خلال جنگ جهانی اول کشته شدند . در جنگ جهانی دوم مناطقی از شمال و شرق این کشور توسط ژاپنی‌ها بمباران شد و نیروهای آمریکایی در این کشور پیاده شدند . اما استرالیا از صدمات این جنگ به کنار ماند .
طی قانونی در سال ۱۹۸۶ استرالیا به طور رسمی دخالت پادشاهی متحده را در امور سیاسی و نظامی این کشور خاتمه داد ، استرالیایی‌ها در ۶ نوامبر ۱۹۹۹ با رأی اکثریت (۸۲% آرا) رأی به تحت قیمومیت ملکه بودن دادند و همچنان ملکهٔ انگلیس برایشان «فرماندار کل» تعین کند .

استرالیا در یک نگاه

زبان :

انگليسي

دين :

كاتوليك 26.4%

تعداد توریست :

-

رشد جمعيت :

0.85%

پایتخت :

كانبرا

حکومت :

مجلس ملي

تعطیل ملی :

1 ژانويه

احزاب سیاسی :

7

معرفی اجمالی
ساختار دولتی

واحد پول :

دلاراستراليا

شرکاء تجاری :

-

کشاورزی :

گندم ، جو ، نيشكر

صنعت :

صنايع غذايي ، ماهي ، سيميايي

رشد اقتصادی :

2.9%

خط تلفن :

11.66 ميليون

همراه :

16.48 ميليون

کاربر اینترنت :

14,189,544

شناسه اینترنت :

.au

سایت :

5,351,622

 

 

ساختار اقتصادی
ساختار ارتباطات

مساحت :

7,686,850 كيلو متر

آب و هوا :

نسبتا خشك

همسایه ها :

-

منابع طبیعی :

ذغال سنگ ، سنگ آهن ، مس ، قلع ، طلا ، نقره ، اورانيوم ، نيكل ، گاز طبيعي ، نفت

اختلاف ساعت :

+11

خطوط نفت :

-

زمینی :

-

راه آهن :

47738 كيلو متر

آبی :

2000كيلو متر

فرودگاه :

455

ساختار جغرافیایی
ساختار حمل و نقل
تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: