امروز پنج شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶21 September 2017
جستجوی سفربانک
close
اخبار آژانس ها >

مضمون چیست؟- قسمت اول

مضمون چیست؟- قسمت اول
201 : تعداد بازدید
: تیتر خبر
1395/04/24
: تاریخ

مضمون در لغت به معنای مفهوم و معنی است و در اصطلاح به معنی مقصود و درونمایه و اندیشه به کار می رود و معادل انگلیسی آن تم (theme) می باشد.
مضمون عصاره داستان یا فیلم است که اگر از کسی پرسیده شود این داستان یا فیلم راجع به چیست پاسخ همان مضمون داستان می باشد.
نویسنده میتواند در پایان فیلم نسبت به تم خود اظهار نظر کند یا خیر، مثلا فیلم ابد و یک روز که با موضوع فداکاری است، در پایان دقیقا مشخص می کند که انسان باید برای خیلی چیزها فداکاری کند حتی اگر خیلی چیزهای دیگر را ازدست بدهد. کرد و یا بر عکس مثل فیلم نهنگ عنبر، نویسنده پاسخ واضحی نمیدهد که از بین پای عشق ایستادن و عمر، کدام ارجحیت دارد.
مضمون را می توان به شکل مستقیم یا غیر مستقیم بیان نمود. البته بیان مستقیم آن کاری سطحی است که تازه کار ها انجام می دهند ولی کار درست تر و تاثیر گذار بیان مضمون به شکل غیر مستقیم است بدین صورت که در طول داستان به صورت غیر محسوس و در لایه  دوم داستان مطرح شود و در ناخودآگاه بیننده تاثیر بگذارد. شاید بد نباشد که مضمون در جایی از فیلم در یک دیالوگ کوتاه بیان شود. آنچه که مهم است هر داستان شرایط خود را دارد و نویسنده باید با توجه به دغدغه شخصی خود، نوع روایت داستانی، مضمونی داستان ، شخصیتهای داستان و تاثیری که می خواهد مضمون بر مخاطب بگذارد محل بیان مضمون و نوع بیان آنرا را تعیین نماید.
اشکال نویسنده های تازه کار این است که می خواهند بر اساس مضمون داستان بنویسند مثلا می گویند می خواهم داستانی براساس دروغ بنویسم و بعد شروع به نوشتن می کنند. اما در آخر، داستانی خلق میشود که سرشار از شعار و بزرگنمایی است.
مضمون همیشه از دل داستان بیرون می آید و نباید مضمون را در داستان قرار داد. این که مضمون از دل داستان بیرون بیاید بر می گردد به سواد، جهان بینی و دغدغه نویسنده، او قبل از نوشتن، دغدغه هایی در ذهن دارد و وقتی داستانی می نویسد مضامین مورد نظرش در داستانهایش مستتر می کند مانند اصغر فرهادی ، ابراهیم حاتمی کیا ، مصطفی کیایی و حتی مسعود ده نمکی.

گالری

نظر شما

نام و نام خانوادگی :

ایمیل :

  نشان داده نخواهد شد

نظرات :

تبلیغات در سفربانک
پیگیری سفر ارزان
شماره همراه: شماره پیگیری:
ثبت نام / لاگین بلیط های چارتری
نام و نام خانوادگی: ایمیل: شماره همراه: