نمایش رایگان تورهای مسافرتی خارجی
سفربانک از سه طریق تورهای مسافرتی خارجی شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن تور مسافرتی خارجی
ب) خرید نرم افزار طراحی سایت پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری تور شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
نمایش رایگان تورهای مسافرتی داخلی
یکی از منحصر به فردترین خدمات سفربانک نمایش تورهای مسافرتی داخلی شما می باشد. جهت استفاده از این خدمات میتوانید در سفریانک ثبت نام کرده و تورهای مسافرتی داخلی خود را نمایش دهید.
نمایش رایگان بلیط و پرواز چارتری
سفربانک از سه طریق بلیط و پروازهای چارتری شما را نمایش می دهد و باعث افزایش فروش شما می شود:
الف) ثبت نام در سایت سفربانک و وارد کردن بلیط و پروازهای چارتری
ب) خرید نرم افزار رزرو پرواز نرم افزار پرواز به صورت اتوماتیک اقدام به جمع آوری بلیط و پروازهای چارتری شما از سایت آژانس کرده و در سفربانک نمایش می دهد.
ج) از طراح سایت آزانس خود بخواهید RSS تورهایتان را در دسترس قراردهد و آن را به سفربانک اطلاع رسانی کنید.
شمسی به میلادی
میلادی به شمسی
اخبار آژانس ها >

مصاحبه با ایران دوستان رکورد‏ دار مقام صادر کننده نمونه در صنف آژانس‏های هواپیمایی


مصاحبه سفربانک با رکورد‏ دار مقام صادر کننده نمونه در صنف آژانس‏های هواپیمایی
قبل از مصاحبه، در مورد آژانسی که می‏خواهم با آن مصاحبه بگیرم، سرچ می‏کنم. در مورد «ایران‏دوستان» هم سرچ کردم و نتیجه متفاوت از تجربه‏های قبلی‏ام بود. سایت چند زبانه، حاوی اطلاعات خوب و‏ مصاحبه‏های خواندنی مدیرعامل آژانس با رسانه‏ها, همین نشان می‏داد که مدیریت باید فرد به‏‏روزی باشد، فردی که به جایگاه امروز رسانه و اینترنت واقف است و از جریان پر شتاب رشد ارتباطات مجازی عقب نمانده است؛ همین نکته می‏توانست ذهن را به علت برتری‏های این آژانس رهنمون کند، آژانسی که در چندین و چند بعد، اولین است؛ ایران دوستان اولین آژانسی بوده است که سایت اینترنتی راه‌ انداخته‌ است و در حال حاضر نیز قوی‏ترین حضور را در شبکه‏های اجتماعی داراست. ایران دوستان 5 دوره صادر کننده نمونه درصنف آژانس های مسافرتی معرفی شده و آژانس بعدی با سه بار احتزار این مقام، در رتبه دوم قرار گرفته است. ایران دوستان مبتکر تورهای کویرگردی در ایران بوده است و اولین گروه بزرگ خبرنگاران خارجی پس از انقلاب را نیز این آژانس وارد کشور کرده است. ایران دوستان اولین اکوکمپ کشور را ایجاد کرده است، اکوکمپی با امکانات بهداشتی بسیار خوب و امکانات تفریحی متنوع که می تواند هر شب تا 200 نفر را همزمان پذیرا باشد. این آژانس در 23 سال فعالیت خود سابقه تعلیقی نداشته و شکایتی از آن ثبت نشده است. ایران دوستان علاوه بر کارنامه درخشان خود در زمینه تور ورودی، کارنامه خوبی در سایر تورها نیز دارد چنانچه علاوه بر تورهای طبیعت‏گردی همچون کویر‏گردی و تورهای ماجراجویانه همچون عبور از رودخانه و تورهای سافاری، چند ماه است که توریسم ورزشی را نیز راه اندازی کرده است و بخشی از تویسم درمانی را نیز استارت زده است. با سر زدن به سایت ایران دوستان متوجه می‏شویم که این آژانس مسیرهای تازه،متفاوت و متنوعی را به عنوان بسته مسافرتی به فروش می رساند. ایران دوستان همچنین در نظر دارد که یک مجموعه توریستی ساحلی نیز در قشم تاسیس کند. بی شک این موفقیتها جز با برنامه ریزی و تلاش و پشتکار به دست نیامده است. آقای واقفی معتقد است که هیچ تلاشی بی‌ثمر نمی‌ماند اگرچه ممکن است این ثمر با تاخیر به‌ دست ‌آید. داشتن چنین طرز فکری موجب شده است که وی حتی در سخت ترین شرایط همچون ماه‏های پس از 11 سپتامبر که توریسم متوقف شد، دلسرد نشده و از تلاش باز نایستاده است.

•    چطور می‏شود در شرایطی که بسیاری آژانس ها تعطیل می شوند، ایران‏دوستان نیروی جدید استخدام می کند؟
چطور می‏شود در شرایط پر نوسان اقتصادی ایران، با وجود تغییرات نرخ ارز و مشکلاتی که در زمینه روابط با بسیاری از کشورها حتی در قالب سفرهای توریستی وجود دارد و در حالی‏که ذهنیت منفی نسبت به ایران در دنیا تبلیغ می‏شود، یک شرکت مسافرتی توانسته است همواره مسافر خارجی به کشور وارد کند و روند صعودی و رشد خود را حفظ کند به طوری‏که 5 مرتبه صادر کننده نمونه شناخته شده و رکورددار این مقام در میان آژانس‌های هواپیمایی است- شایان ذکر است که صادرات یعنی همان وارد کردن ارز به کشور در حیطه آژانس‏های هواپیمایی، به شکل واردات یعنی وارد کردن مسافر خارجی درمی آید- چطور می شود در شرایطی که بسیاری از آژانس‏ها به علت مشکلات عدیده‌ای که با آن درگیر هستند نفس کم می‏آورند و می‌برند، ایران‏دوستان نیروی جدید می‏گیرد و همچنان دریای پرنوسان و پر موج این شرایط را می‏شکافد و ییش می‏رود؟
آیا کنجکاو نشده‏اید که جواب این سوال را بشنوید؟ من که خیلی کنجکاو بودم و به محض شروع مصاحبه، اولین سوالی که از آقای « محمدعلی اشرف واقفی » مدیرعامل آژانس «‌ ایران دوستان » و نائب رئیس هیات مدیره « جامعه تورگردانان ایران » پرسیدم همین بود. جواب به نظر شما چه می‌تواند باشد؟! سرمایه زیاد؟ تحصیلات مرتبط؟
جواب اصولی کار کردن بود. آقای واقفی گفت از همان ابتدا سنگ بنای کار را درست گذاشته‌اند و همیشه اصولی کار کرده اند. او با بیان اینکه امروزه بسیاری از آژانس‏ها رنگ کارهای واسطه گری و دلالی و هیاهو و آشفتگی گرفته‌اند، گفت: خوب این گونه کار کردن یا اضافه کردن کارهای غیر قانونی به برنامه شاید در کوتاه مدت سود خوبی داشته باشد اما در دراز‌مدت دوام نمی آورد.همچنین بنده به برکت روزی حلال باور دارم.
از آقای واقفی خواستم چند مصداق از اصولی کار کردن بیان کند و او گفت: «از همان اول شروع کردیم به یاد گرفتن کار در نزد متخصصان، خودم به شخصه در تمام بخش ها از نوشتن برنامه سفر تا راهنمای تور، فعالیت کردم.هیچ توری برگزار نکردیم مگر اینکه خودمان قبل از ارایه بسته مسافرتی، مسیر سفر را طی کردیم و بررسی کردیم که کجاها چه برنامه‏هایی داشته باشیم و چه امکاناتی در کجا لازم است. اگر کمپی دایر کردیم امکانات ارایه شده اصولی تعبیه شدند. اگر تور ماجراجویانه راه انداخته ایم مثلا در بخش عبور از رودخانه، تمام وسایل لازم مانند جلیقه و غیره را به اضافه نیروی متخصص فراهم کرده‌ایم بعد تور را معرفی کرده‌ایم.هر سال در نمایشگاه‏های توریستی شرکت کرده ایم و حضور خودمان را اعلام کرده‌ایم حتی بعد از 11 سپتامبر که اصلا گردشگری تعطیل شد ما در نمایشگاه‏های کشورهای خارجی‏ای که حضور داشتیم همچنان حضور پیدا کردیم و در صحنه گردشگری باقی ماندیم چرا که همیشه بذری که می‌کاریم سریع به ثمر نمی نشیند گاهی مشتریان ما پس از گذشت چند سال از آشنایی با ما تصمیم به سفر به ایران می‌گیرند. حضور کاری  خود را محدود به چند کشور نکرده ایم و در تمام حوزه‌های ورود مسافر خارجی به ایران حاضر هستیم. 17 سال پیش که هنوز هیچ آژانسی سایت نداشت ما نه تنها سایت داشتیم بلکه کارشناس آی تی داشتیم.»
در این مرحله اجازه بدهید تنها روی همین یک نکته که ایران‌دوستان در فضای مجازی فعال است، تمرکز کنیم و ببینیم این حرکت چطور می‌تواند به رشد اقتصادی مجموعه کمک کند. جواب را از گفته‌های  آقای واقفی استخراج می‌کنم: در نظر سنجی‏ای که انجام دادیم نشان داده شد که تعداد مسافرانی که از طریق فضای مجازی با ایران‌دوستان آشنا شده بودند بیش از دیگر دوستانی بود که طی مناسبات ارتباطات غیر اینترنتی جذب ایران‌دوستان شده بودند.
اصولی کار کردن، مداومت و پشتکار و برنامه‌ریزی مناسب، مواردی بود که آقای واقفی در جواب به سوالم در خصوص علل موفقیت آژانس « ایران‌دوستان » برشمرد.

•    ایران دوستان، مبتکر تورهای کویرگردی در ایران
اولین تور کویرگردی در ایران زمانی برگزار شد که ایران دوستان یک گروه 30 نفره آلمانی را وارد ایران کرد و مسیری برای آنها در نظر گرفت که از مناطق کویری همچون جندق عبور می کرد، چرا که اروپایی‌ها به علت نداشتن کویر در کشورهای خودشان، به طبیعت کویری علاقه‏مند هستند. به منظور ایجاد امکان ارایه تسهیلاتی چون آب و برق به مسافران در هنگام اتراق، آژانس در منطقه جندق با کمک محلی‏ها امکاناتی فراهم آورد و همین آغاز رشد گردشگری در منطقه جندق شد چنانچه پس از آن محلی‏های بسیاری در این منطقه وارد کار توریسم شدند.

•    اولین گروه بزرگ خبرنگاران خارجی پس از انقلاب را ایران‌دوستان وارد کشور کرده است
همان زمان ایران دوستان یک مسیر کویری که از جندق و خور‏ بیابانک و روستای مصر عبور می کرد را با امکاناتی همچون شتر‌سواری تعریف کرد و به مدت 4 شبانه‌روز از یک گروه 25 نفره از خبرنگاران خارجی در این مسیر پذیرایی کرد و این خبرنگاران در رسانه‌های خود به روایت این سفر و بنابراین تبلیغ توریسم ایران پرداختند و اینها اولین گروه بزرگ خبرنگاران خارجی بودند که پس از انقلاب وارد ایران شدند.

•    ایران دوستان اولین اکوکمپ کشور را  دایر کرده است
ایران دوستان اولین اکوکمپ را در ایران دایر کرده است، کمپی در منطقه کویری متین آباد در شمال نطنز، با امکان اقامت در سوئیت و چادر و با امکانات رصد ستاره‌ها، دوچرخه‏‏‏‏سواری، شترسواری و ....این کمپ ابتدا در راستای سفر یک گروه اروپایی به ایران ساخته شده است پس از آن آژانس‏های بسیاری استفاده از این کمپ را در برنامه سفر مسافران خارجی خود می‏گنجانند. همچنین این کمپ به علت نزدیکی به تهران، در میان تهرانی‏ها نیز طرفداران زیادی دارد چنانچه در روز مصاحبه 200 نفر برای مراسم شب یلدا در این کمپ ثبت نام کرده بودند که بیشتر آنها تهرانی بودند.ساختن این کمپ موجب شده است که روند مهاجرت در منطقه متین آباد معکوس شود و محلی‌های بسیاری در این رابطه اشتغال پیدا کرده‏اند. تصمیم به ساخت این اکوکمپ به دنبال موفقیتهای آژانس در زمینه کویر‏گردی اتخاذ شد.

•    « در دفاع از ایران » نام کتابی است که یک توریست آمریکایی نوشته و به آقای واقفی تقدیم کرده است
هنگامی‏که برای مصاحبه وارد دفتر آقای واقفی شدم، ایشان پس از سلام واحوالپرسی، قبل از اینکه بنشینند چیزهایی را از قفسه‏های کتابخانه‏شان بیرون کشیدند و در خلال مصاحبه به من نشان دادند. یکی برگه استعلامی بود از سوی سازمان گردشگری که اعلام می کرد این آژانس در مدت 23 ساله خدمت خود، هیچ سابقه تعلیقی نداشته و هیچ شکایتی نیز از آن صورت نگرفته است و دیگری دو کتاب به نام‌های « در دفاع از ایران » و « ایران » بود که اولی توسط یکی از مسافران آمریکایی آژانس ایران‏دوستان و دیگری توسط یکی از مسافران آلمانی این آژانس، به هزینه و ابتکار شخصی خود آن افراد نوشته و منتشر شده بود. در صفحه اول کتاب دست‌نوشته‏هایی دیده می‏شد که حاکی از تقدیم کتاب به آقای واقفی از سوی نویسنده بود. آقای واقفی در اینجا به زمانی اشاره کرد که یک تور آمریکایی به ایران آورده بوده است و عده ای مقابل هتل این توریستها شعار مرگ بر آمریکا داده بودند و حتی در مجلس این مسئله مطرح شده بود. وی ادامه داد: اما همین گروه‌ها بودند که به کشور خود برگشتند و این کتابها را نوشتند.
 مدیر عامل آژانس ایران‌دوستان در ادامه با بیان اینکه در چنین شرایطی نیز دست از وارد کردن  توریست به ایران برنداشته است، افزود:50 سال در جبهه بوده ام و معتقدم این کاری که الان انجام می دهم کمتر از فعالیتم در جبهه نیست. وی تاکید کرد: فرض کنید بگوییم که ما به در آمد گردشگری، به ارزی که گردشگر خارجی وارد ایران می کند وبه فرصتهای اشتغال زود‌ بازده ای که برای همه اقشار مردم ایجاد می کند، نیازی نداریم اما آیا هر گردشگر یک سفیر فرهنگ ایرانی نیست؟ چه چیزی از این بالاتر که آنها با هزینه شخصی خود در دفاع از ایران کتاب می‌نویسند؟ آیا این به معرفی صحیح ایران و خارج کردن کشورمان از انزوای سیاسی کمک نمی کند؟

•    گردشگری واقعا به صلح کمک می کند
آقای واقفی در ادامه با بیان اینکه گردشگری واقعا به صلح کمک می‌کند، در این خصوص مثال آورد: هنگامی‏که در بم زلزه رخ داد ما هزاران ایمیل از گردشگران خارجی دریافت کردیم که جویای سلامتی افرادی بودند که در بم با آنها آشنا شده بودند و از طرف آنها مورد پذیرایی قرار گرفته بودند.

•    گردشگری می تواند در چاه های نفت را ببندد
مدیر عامل آژانس «ایران دوستان» در ادامه گفت و گو با خبرنگار سایت «سفربانک» گفت: بسیاری از مسوولین به این مهم واقف هستند که ایران به دلیل آب و‌هوا و اقلیم‏های متنوع و نیز سابقه کهن تاریخی می‏تواند چنان به لحاظ گردشگری پر‌ رونق باشد که کشور را از نفت بی‏نیاز کند اما هنوز کل نظام در این حیطه یک‏ رای نشده است. اگر یک تصمیم گیری واحد در این زمینه در سطح کل حکومت به وجود آید، گردشگری به سرعت شکوفا خواهد شد و برکات اقتصادی و فرهنگی این صنعت فوق العاده است.

•    سخن پایانی مدیرعامل
نائب رئیس جامعه تورگردانان ایران، تاکید کرد: هم‌اکنون کشور به لحاظ گردشگری در یک دوره طلایی به سر می برد که اگر از آن استفاده نشود جبران آن مشکل خواهد بود. وی در این خصوص توضیح داد: هم اکنون تحول نرخ ارز موجب مناسب شدن هزینه سفر برای خارجی‌ها شده است همچنین در حال حاضر یک موج مثبت در اذهان دنیا نسبت به ایران ایجاد شده است و هم کشورهای رقیب ایران در حوزه گردشگری، یعنی کشورهایی مانند مصر، تونس و سوریه شرایط خوبی برای پذیرش گردشگر ندارند و این یعنی یک فرصت طلایی برای ایران. وی افزود: خارجی‏ها مانند ما ایرانیها نیستند که سفر در سبد هزینه خانواده آنها نباشد؛ اگر به ایران نیایند به کشور دیگری می‌روند و در این‏صورت این ما هستیم که فرصتها را از دست داده ایم.

•    سخن پایانی من
بعد از مصاحبه شارژ بودم چون بسیاری از باورهای خوبی که در نوجوانی موجب پویای و سرزندگی من بود و مدت ها بود که رویش را خاک گرفته بود دوباره جلا گرفت، باورهایی مانند اینکه: تلاش هیچ‌وقت بی‏نتیجه نمی‌ماند، کار درست هیچ وقت بی‏پاداش نمی‏ماند، صبر کلید گشایش است، شخصی که اصولی کار می‏کند به هیزم سوء استفاده‌گران نمی‏سوزد و یک کلام اینکه: خوب و درست بودن، بد نیست.
خبرنگار سفربانک: معصومه غنیان